Bakan Mustafa Varank: “Yıkıma uğramış rezerv alanlarda sanayi siteleri inşa etmeye başlayacağız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hatay Antakya’da Dericiler Sanayi Sitesi ile Antakya Küçük Sanayi Sitesi’ni ziyaret etti. Bölgede incelemelerde bulunan Bakan Mustafa Varank ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Mustafa Varank: “Yıkıma uğramış rezerv alanlarda sanayi siteleri inşa etmeye başlayacağız”

Bakan Varank: “Hatay başta olmak üzere bölgede depremden büyük zarar görmüş şehirlerimizde sanayiyi, özellikle küçük sanayi esnafımızı tekrar ayağa kaldıracağız. Bununla ilgili planlamalarımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

Kalıcı çözümler için çalışmalar yapılıyor!

Hatay Antakya’da Dericiler Sanayi Sitesi ile Antakya Küçük Sanayi Sitesi’ni ziyarette bulunan Bakan Varank, bu ziyaretinin ardında 2 sene önce açılan Antakya Mobilyacılar ihtisas Sanayi Sitesi’nde inceleme yaptı. Mobil fabrikasından dönüştürüle ve afetzedelere gönderilen yardımların tasnif edildiği, aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Afet Acil Sosyal Yardım’ın (ASYA) kullanımına sunulan lojistik merkezde, yetkili isimlerden bilgiler aldı.

Küçük Sanayi Sistesi’ndeki esnaflarının bir kısmının üretime devam ettiğinin altını çizen ve makinelerini kurtaran esnaf ile geçici üretim çözümlerini görüştüklerini belirten Bakan Varank, kalıcı çözümler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile çalışmalar da yaptıklarını belirtti.

“Esnafımıza uygun imkanları kullandırmış olacağız”

Bakan Varank: “Yıkıma uğramış rezerv alanlarda sanayi siteleri inşa etmeye başlayacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, konutların yapımıyla küçük sanayi sitelerinin yapımına da en kısa sürede bütün şehirlerimizde başlamış olacak. Şu anda Hatay’da mikro bölgeleme, zemin çalışmaları devam ediyor. Uygun alanlarda sanayi sitelerinin sıfırdan inşasına başlayacağız. Yerinde dönüşümü mümkün olan alanlarla ilgili de esnafımıza uygun imkanları kullandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Varank, acil destek kredisini yaşanan deprem felaketinin ardından başlattıklarını belirtti ve özellikle KOBİ’lerin, küçük, mikro işletmelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için faizsiz krediyi devreye aldıklarını da belirtti. Bakan Varank, depremden felaketinden etkilenen şehirleri ayağa kaldıracak ve yatırımları özendirecek ‘Cazibe Merkezleri Programı’nı devreye aldıklarını da bildirdi.

SONRAKİ HABER