Bakan Koca'dan son dakika açıklaması! Eris varyantında vakalar artıyor: Kısıtlama ve tam kapanma açıklaması geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında Eris varyantı vakalarının arttığını belirtti.

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması! Kısıtlama ve tam kapanma...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada eris varyantının hasta etme gücünün daha düşük ancak bulaşıcılığının daha fazla olduğunu belirtti. Ayrıca Bakan Koca açıklamalarında hasta sayısının arttığını belirterek hastaneye yatış oranlarının oldukça düşük olduğunu belirtti.

VAKALAR ARTIYOR 

Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmediğini belirten Bakan Koca hastlığı iyi tanıdıklarını ve endişe edecekleri bir durum olmadığını belirtti. Toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç olmadığını belirten Bakan Koca risk gruplarında grip aşılarının tamamlanmış olması gerektiğini belirtti. 

Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla olduğunu ifade eden Bakan Koca hasta sayısının arttığını ifade etti. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu olmadığını ifade ederek kalabalık ortamlardan uzak durulması ve gerekiyorsa maske kullanılması gerektiğini vurguladı.

KISITLAMA VE KAPANMA OLACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu konudaki açıklamaları şöyle oldu: 

"Bildiğiniz gibi Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Tüm vatandaşlarımız biliyor; hasta olanların kendilerini izole etmeleri, topluma çıkmamaları, riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumalarını, onların da kalabalık ortamlardan uzak durması, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz."

SONRAKİ HABER