Bakan Fatih Dönmez Karadeniz gazı ile ilgili açıklama yaptı! Nisan ayının sonunu işaret etti!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazı hakkında açıklama yaptı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı ertelendiğini belirten Bakan Dönmez: “Nisan sonunda Karadeniz gazını karada yakacağız” dedi.

Bakan Fatih Dönmez Karadeniz gazı ile ilgili açıklama yaptı! Nisan ayının sonunu işaret etti!

Bakan Fatih Dönmez, TRT Haber’de enerji sektöründeki son gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Depremlerin ardında enerji sektöründe gündemin değiştiğini fakat çalışmaların hız kesmediğini belirtti. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Bakan Dönmez’den açıklamalar!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Şubat ayında gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Gaz Zirvesi ile ilgili tüm davetimizi yapmıştık ancak büyük felaketten dolayı programı ertelemek zorunda kaldık. Gaz merkezi olma hedefimiz bu zirve ile sınırlı değil. Hedefimizden vazgeçmiş değiliz. Türkiye sadece transit bir ülke olarak gözükmesin, doğal gaz ticaret merkezi hedefimizi bir yıl içinde hayata geçirmiş olacağız. Artık kendi gazımız da var. Türkiye olarak yıllık 55-60 milyar metreküp doğal gaz kullanıyoruz. Sisteme 100 milyar metreküp gaz getirme kabiliyetimiz var. Ayrıca 30-40 milyar metreküp gazı ihraç etme şansımız var. Komşu ve talep eden ülkelerle iyi bir diplomasi ortaya koyduk, onlar da bu çalışmanın tamamlanmasını bekliyorlar” dedi.

“Nisan sonunda bu gazı karada yakacağız”

Bakan Fatih Dönmez, Karadeniz gazı çalışmalarının kara işleme tesisinde yaklaşık 1200 ila 1300 işçisinin deprem sürecinden etkilendiğinin altını çizdi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“İkinci deprem ile personelimize izin verdik. Bununla birlikte ağır iş makineleri ve vinçlerimizi de arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak üzere deprem bölgesine gönderdik. Bundan dolayı bir takım gecikmeler yaşandı. Personelimiz işin başına yavaş yavaş dönmeye başladı. Hatta onların bir kısmının ailelerini Bartın’a getirip geçici barınma hizmetini sağladık. İnşallah verdiğimiz sözü tutacak şekilde nisan sonunda bu gazı karada yakacağız. Sadece tesisin montajını bitirmek yetmiyor, arkasından da işletmeye alma hazırlıkları başlıyor. Testler ve kontroller var. Bunların da sağlıklı bir şekilde tamamlanması gerekiyor. İnşallah milletimize verdiğimiz sözü yerine getireceğiz ve yerli gazımızı vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz.”

SONRAKİ HABER