Bakan Dönmez sabit saat açıklaması yaptı! Yaz saati uygulaması kalktı mı?

Enerji Bakanı Dönmez tarafından yapılan sabit saat açıklaması herkes tarafından merak konusu haline geldi. Uzun süredir kullanılan sabit saatin kalkıp kalkmayacağı ise en çok merak edilenlerin arasındaydı.

Bakan Dönmez sabit saat açıklaması yaptı! Yaz saati uygulaması kalktı mı?

2016 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yaz saati uygulamasının tüm sene boyunca devam etmesi kararlaştırılmıştı. Alınan bu karar ile birlikte kış gelince özellikle çocukları olan aileler okul saati açısından adeta isyan etmişti. 2016 yılından bu yana süren yaz saati uygulaması hakkında Enerji Bakanı Dönmez'in açıklama yapmasının ardından ise pek çok kişi yaz uygulamasının kalkıp kalkmadığını merak etmeye başladı.   

TÜRKİYE'DE YAZ UYGULAMASI KALDIRILDI MI? 

Dönemin Enerji Bakanı tarafından gün ışığından daha fazla yararlanmak amacı ile sabit saat uygulaması getirilmişti. Bu sabit saat uygulamasında yaz saatinin yıl boyu kalması konusunda bir karara varıldı. Türkiye haricinde pek çok ülkede de bulunan sabit saat uygulaması, Türkiye'de zaman zaman bazı polemiklerin ortaya çıkmasına neden olmuştu. 

2016 yılından bu yana devam eden sabit saat uygulaması, bugün Enerji Bakanı tarafından yapılan açıklama ile yeniden gündem oldu. Sabit saatin gündem olmasının hemen ardından ise pek çok vatanda, kış ve yaz saatlerin geri dönüp dönmeyeceği gibi konuları merak etmeye başladı. Peki sabit saat uygulaması kaldırıldı mı? 

BAKAN DÖNMEZ AÇIKLAMA YAPTI 

Konu ile ilgili açıklama yapan bakan Dönmez, sabit saat yani tek saat uygulamasının devam edeceğini ve özellikle de enerji tasarrufu açısından olması gereken bir uygulama olduğunu dile getirdi. Dünya çapında da baktığımız zaman depresyon ya da stres gibi olumsuzlukların sabit saat uygulaması ile kişilerde daha az görüldüğünü ve bu konunun bilimsel araştırmalar ile de kanıtlandığını dile getiren Dönmez, "Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3'de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur" dedi. 

Tüm bunların yanı sıra da AB komisyonunun da sabit saat yani tek saat uygulamasının daha faydalı gördüğünü açıkladı. Böylelikle Türkiye'de sabit saat uygulamasının hala devam ettiğini ve aksi bir durum gerçekleşmediği sürece de uygulamanın bu şekilde devamlılığının süreceğine kararlaştırıldı. 

SONRAKİ HABER