Bakan Derya Yanık'tan vatandaşlık maaşı hakkında açıklama! Şartları sağlayanlara 10 bin TL ödeme

Hükümet, vatandaşlara ayda 10 bin TL vatandaşlık maaşı verileceği yönünde çıkan haberleri yalanladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu haberlerin doğru olduğu ve vatandaşlık maaşı planları olduğunu açıkladı.

Bakan Derya Yanık'tan vatandaşlık maaşı hakkında açıklama! Şartları sağlayanlara 10 bin TL ödeme

Hükümet tarafından beklenen müjde geldi belirtilen şartlara uyan kişiler için toplam 10.000 TL vatandaşlık maaşı imkanı tanınacak. Devlet tarafından geçim problemi bulunan aileler için özel olarak tasarlanan bu yardım gündemde büyük bir yere sahip olmakta. Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen aile destek ödemelerinin sona ermesi ile birlikte geçim problemi bulunan aileler için vatandaşlık maaşı duyurusu yapıldı. Bakan Derya yanık tarafından bu konuda açıklama yapıldı. Herkes tarafından en çok merak edilen konu vatandaşlık maaşını nasıl alınacağı oldu.

Açıklama geldi!

Gerçekleşecek olan vatandaşlık maaşı konusuna dair ilk açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından gerçekleştirildi. Ülkemizin Türkiye aile destek koruma programı kapsamında farklı bir yaklaşım ile yanaştığı bu konu içerisinde yoksulluk sınırına değinildi. Gerçekleşen yardım sayesinde sosyal refah sağlanması hedefleniyor. Sunulacak olan vatandaşlık maaşı diğer yardımlar ile birleştirilerek geniş bir şekilde sunulacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yardımlar oldukça büyük bir genişliğine sahip oluyor. Diğer yardım grubu ise kurumlar tarafından meydana gelmekte. Oluşturulan bu sistem sayesinde temel amaç bütünlük sağlamak olarak halka duyuruldu. Vatandaşlık maaşı olarak ifade edilen bu yardım bu süreç için oldukça büyük bir öneme sahip şeklinde açıklamalar yapıldı.

Gözler bakanlıktan gelecek yeni haberlere döndü!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklamalara göre, vatandaşlık maaşının kriterlerinin büyük bir kısmı şimdiden mevcut durumda bulunuyor. Bu kapsamda, sosyal yardımların bütünleşik bir sisteme dahil edilmesi Birleşmiş Milletler tarafından başarılı bir uygulama olarak kabul ediliyor. Vatandaşların sosyal yardımlardan faydalanmak istediklerinde, hane ziyaretleri yapılarak kişi sayısı, engelli ve yaşlı bireylerin varlığı, geliri olan kişi sayısı ve gelir miktarı gibi faktörler ölçümleniyor.

Konuyla ilgili henüz net bir bilgi olmamakla beraber Bakan Yanık, Aile Destek Programı deneyimlerinden yola çıkarak programı koruyucu ve önleyici sosyal yardımları kapsayan bir vatandaşlık maaşı haline dönüştürmeyi planladıklarını belirtti. Detayların ilerleyen süreçte açıklanması bekleniyor.

SONRAKİ HABER