Bakan Bilgin’den açıklama geldi! 300 bin geçici kamu personeli kadroya geçecek mi?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalara imza attı. 300 bin geçici kamu personelinin kadroya geçip geçmeyeceği araştırılırken, Bakan Bilgin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin’den açıklama geldi! 300 bin geçici kamu personeli kadroya geçecek mi?

Sözleşmeliye kadro ve EYT düzenlemesinin tamamlanmasıyla birlikte gündemde geçici işçiye kadro düzenlemesi yerini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Bakan Bilgin açıkladı

9 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında 300 bin geçici işçinin kadroya alınacağını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; “Önümüzde geçici işçiler dosyası var. Sayıları 300 bin. İhtiyaç duyulan sektörlerde kadrolu işçi olarak çalışmaları sağlanacak” dedi. Bakan Bilgin, geçici işçilere kadro verilmesine ilişkin düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade ederken, ay sonuna doğru Meclis’e intikal ettireceklerini belirtti.

Geçici işçiye kadro ne zaman çıkacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; “Şu anda üzerinde yoğunlaştığımız konu sözleşmeli çalışanlar konusudur. Sözleşmelilerle ilgili talepleri değerlendiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. EYT ve sözleşmeliye kadro düzenlemesi tamamlanırken, geçici işçiye kadro düzenlemesi ile ilgili ilerleyen günlerde bir açıklama bekleniyor.

Geçici işçi nedir ve kimleri kapsar?

Geçici işçi, geçici iş pozisyonlarda 6 ayda daha az bir süreyle belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan işçilere denir. Geçici işçi için kadro düzenlemesi, 2006 senesi içerisinde usulüne uygun olarak vizesi ile geçici iş pozisyonlarında toplam 6 ay ya da daha fazla süreyle çalışmış olan işçileri kapsamaktadır. Geçici işçilerin sürekli işçi kadrolarına ya da sözleşmeli personel statüsü için geçiş işlemleri bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla 6 ay içerisinde tamamlanır. Geçici iş pozisyonlarından sürekli işçi kadrolarına geçirilmiş olmasından dolayı, bu işçilerin mevcut ücret seviyelerinde ve diğer mali, sosyal haklarında artış olmaz ve ücret skalaları değiştirilmez.

SONRAKİ HABER