Ayhan Bora Kaplan soruşturması siyaseti karıştırdı

Ayhan Bora Kaplan soruşturması, siyaset, yargı ve polis arasındaki mafya bağlantılarını gündeme getirdi. Muhalefet, büyükler için mıntıka temizliği yapıldığını iddia ederken, iktidar ise suç örgütlerine göz açtırmayacaklarını söyledi.

Ayhan Bora Kaplan soruşturması siyaseti karıştırdı

Ankara’da düzenlenen operasyonla yakalanan ve suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle tutuklanan Ayhan Bora Kaplan soruşturması, siyaset, yargı ve polis arasındaki mafya bağlantılarını gündeme getirdi. Muhalefet, Kaplan benzeri birçok mafya yapılanmasının devlet içinde korunduğu iddiasında.

Gelecek Partili Ayhan Sefer Üstün’ün Kaplan operasyonu üzerinden dile getirdiği iddia ise çok çarpıcı: “Amatörce olan şeyleri bitirmek ve eski sistem mafya düzeninin devam etmesini istiyorlar. Böyle yeni yetmelerin çıkmasını istemiyorlar. Yani hedef kontrol altında olan büyüklerin önünü açmak. Şimdi yapılanlar büyüklerin önünde mıntıka temizliğidir.”

Muhalefet: Bu memleket Ayhan Bora Kaplanlarla kaynıyor

Muhalefet partileri, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının sadece bir başlangıç olduğunu ve devlet içindeki çürümüşlüğün boyutlarının çok daha büyük olduğunu savunuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Bu memleket Ayhan Bora Kaplanlar, Yüksel Kocamanlar kaynıyor. Bize suç örgütlerine de, mafya vari yapılara da asla ama asla göz açtırmayacağız” dedi.

Gökçen, Ayhan Bora Kaplan’la eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi yargı cephesinden bir isim, Adalet Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Yüksel Kocaman’ın da yakın ilişkisi olduğunu hatırlattı. Gökçen, “Köksal Kocaman için ne biliyoruz? Biz kendisinin nikah şahidi Süleyman Soylu, balayına helikopterle gitmiş. Bir Yargıtay üyesinin maaşı nedir ki bu insanlar balayına helikopterle gidebiliyorlar? Böyle bir devlet yönetimi olmaz” diye konuştu.

İktidar: Hukuk devletiyiz, hukuk devleti

İktidar partisi AK Parti ise muhalefetin iddialarını reddediyor ve hukuk devletinin işlediğini savunuyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Bunun bedelini hepimiz ödüyoruz. Bir hukuk devletiyiz biz. Devleti yönetenler topluma güven verecek açıklamalar yapmalıdır” dedi. Yavuz, Ayhan Bora Kaplan dosyasının temizlenmiş bir dosya olmadığını ve soruşturmanın gereği gibi yürütüldüğünü belirtti.

İçişleri Bakanlığı: Suç örgütlerine göz açtırmayacağız

İçişleri Bakanlığı da Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Bakanlık, suç örgütlerine karşı mücadelede kararlı olduklarını ve hiçbir şekilde göz yummayacaklarını bildirdi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Suç örgütlerinin üzerine gideceğiz.

Bu memlekette huzur ve güvenliği sağlayacağız. Kimse bize bu konuda engel olamaz. Ayhan Bora Kaplan soruşturması da bunun bir örneğidir” dedi. Yerlikaya, soruşturmada adı geçen yargı mensuplarıyla ilgili olarak ise Adalet Bakanlığı’na güvendiklerini söyledi.

Yargıtay Üyesi Kocaman sessizliğini koruyor

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında adı geçen ve nikah şahidi olan Yargıtay Üyesi Yüksel Kocaman ise sessizliğini koruyor. Kocaman, Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı ve Adalet Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştı. Kocaman’ın, Ayhan Bora Kaplan’la yakın ilişkisi olduğu ve ona yargıda kolaylık sağladığı iddia ediliyor. Kocaman, bu iddialara karşı henüz bir açıklama yapmadı.

SONRAKİ HABER