ATM'den para çekip yatıranlar dikkat! Banknotu o şekilde makineye sokanların parası yutulacak!

Türkiye'de banka şubeleri ve şubelerin olmadığı yerlerde olan ATM'lerin teknik arızaları tepki çekmeye devam ediyor.

ATM'den para çekip yatıranlar dikkat! Banknotu o şekilde makineye sokanların parası yutulacak!

ATM'den para çekip yatıranlar dikkat! Banknotu o şekilde makineye sokanların parası yutulacak! Türkiye'de banka şubeleri ve şubelerin olmadığı yerlerde olan ATM'lerin teknik arızaları tepki çekmeye devam ediyor. Eskiyen ATM'lerde sürekli kart ve para yutulması ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Ülke genelinde faaliyet içerisinde yer alan bankaların eskiyen ve arızalı bankamatiklerinde her yıl milyonlarca lira yutuluyor. ATM'nin yutmuş olduğu para iadeleri uzun süre sonra iade edilirken vatandaşlar da bu süre zarfı içerisinde büyük bir mağduriyet yaşıyor. 

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal'ın, tüketicilerin hiçbir suçu olmadan uğradığı mağduriyetin giderilmesi için çözüm talebi oldu.

PARA İADELERİ UZUN SÜRÜYOR

Ülke genelinde 50 bankanın yürüttüğü faaliyette milyonlarca bankamatik kullanıcısı dikkate alınarak ATM'lerden alıkonulan meblağların da milyonları bulduğunu ifade eden Koçal, "Arızalı ATM'lerin vatandaşların paralarını alıkoyduğu, hesaplarına geçmediği ve alıkonulan paraların iadesinin de haftalar sürdüğü konusunda yoğun şikayetler alıyoruz." dedi.

AYIPLI HİZMET

Koçal tarafından yapılan açıklamalarda "bankaların ayıplı hizmeti" olarak nitelendirerek, eskiyen ATM cihazlarının yenilenmesinin, arızalarının giderilmesinin, ayıplı hizmeti telafi etmenin bankaların görevi olduğuna işaret etti.

TÜKETİCİLERİN SUÇU YOK

"Bu konuda da tüketici hakem heyetleri ve mahkemelerine, internetteki şikayet sitelerine ayrıca başvurular yapıldığını biliyoruz. Banka müşterilerinin, tüketicilerin ciddi mağduriyetleri var. Birincisi, tüketici hiçbir hatası yokken parasını kaptırıyor. Cihazın alıkoyduğu para hesabına geçmiyor. Acil ödemelerini yapamıyor. Yapılacak ödemeler kredi kartı, ek hesap, fatura ödemeleri ise bunların ödemesi yapılamadığı için gecikme cezalarıyla tüketici yüz yüze geliyor.

Bankamatiklerin alıkoyduğu paralar tüketiciye en kısa sürede iade edilmelidir. Ayrıca bankalar, ATM'lerin alıkoyduğu paraların geciken iade sürelerine göre vatandaşa gecikme bedeli ödemekle, tüketicilerin maddi ve manevi zararlarını karşılamakla, ayıplı hizmeti telafi etmekle yükümlüdür. Tüketici mahkemeleri ve hakem heyetlerinin bu yöndeki kararları emsal alınmalıdır. Tüketicilerin lehine bu yönde yargı kararları mevcuttur. Bankacılıkla ilgili üst kuruluşların da müşterilerin bu tür mağduriyetlerinin giderilmesi, alıkonulan paraların iade süreleri, alıkonulan paraların iadesinde gecikme halinde bankalara nasıl yaptırım uygulanacağı konusunda hükümler ortaya koyması gerekmektedir."

ATM'YE PARA YATIRIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

ATM'lerde kartsız işlemlerde daha sık bu tarz problemler yaşandığı ifade edilirken vatandaşların kartlı işlem yapmaları önerildi. Bu tarz işlemlerde yatırdığınız paranın miktarından emin olmalı ve ATM'nin etraftakilere kıyasla daha eski olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bilgisayar yapay zekası olan bu ATM'lerde sık sık teknik arızalar meydana gelebiliyor ve bu tarz durumlarda da vatandaşlar farklı durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor.

SONRAKİ HABER