Araç sahiplerine üzücü haber! Petrol fiyatları yükselişe geçti akaryakıta zam gelebilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün kısmi seferberlik ilanı sonrası petrol fiyatları yüzde 2'den fazla artış gösterdi. Brent petrolün varil fiyatı 94 dolar seviyelerine yükseldi.

Araç sahiplerine üzücü haber! Petrol fiyatları yükselişe geçti akaryakıta zam gelebilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün kısmi seferberlik ilanı sonrası petrol fiyatları yüzde 2'den fazla artış gösterdi. Brent petrolün varil fiyatı 92,53 dolar seviyelerine yükseldi. Piyasalar, Putin'in açıklamaları sonrası petrol fiyatlarında yüzde 2'den fazla artış, Rus rublesinin dolar karşısında yüzde 2,6 civarında düştüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bu sabah saatlerinde kısmi seferberlik hakkında ayrıntıları ele aldı. Şoygu, Ukrayna'da var olan Rus askeri birliklerine ilave olarak 300 bin personelin gönderileceğini belirtti. İlave personelleri yedek bekleyen asker üzerinden sağlanılacak. Özellikle Bakan Şoygu'nun ifadeleri sonrası brent petrol varil fiyatı 92,53 dolar seviyelerine yükseldi. 

Uluslararası enerji piyasaları güne yükselişe geçerek başladı. İlerleyen günlerde daha da üstüne koyarak özellikle doğal gaz fiyatlarının yükselmesi bekleniliyor. Türkiye'nin enerjiye harcadığı 40-45 milyar doların Ukrayna Savaşı yüzünden 60 milyar dolara çıkacağı ihtimali bulunuyor.

Rusya'nın Şubat ayında başlattığı işgal girişimi, Ukrayna'ya gelen yardım sonrası kaybedilen topraklarda karşı atağı başlatmasına neden oldu. İşgal altında olan kuzey ve güney topraklarına karşı taarruz başlatan Ukrayna tarafından görünen göre her geçen gün yükselen ivme Rusya'yı harekete geçirdi. 

Ukrayna'nın doğusunda yer alan Luhansk ve diğer bölgelerde Rusya'ya katılım referandumu açıklamaları, işgal altındaki bölgelerde görev yapan yetkililerin harekete geçirdi. Üst üste gelen referandum çağrısı ve kısmi seferberlik, Rus ekonomisini alaşağı etti. 

Bu hafta sonu Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’da yapılması planlanan ve sonuçların Rusya’ya katılma lehine düzenlenmesi beklenen referandum, Kremlin’in yanlış da olsa kendi kendisini savunduğunu açıklar nitelik taşıyor. Eğer Rusya lehine karar çıkarsa bu topraklarda daha fazla vatandaşın yaşayacağı anlamına gelir. Böylelikle savaş bu topraklara doğru yönelecek.

Putin, bu sabah yaptığı açıklamada, Rusya’nın referandumları desteklediğini ve kısmen seferberlik kararının ''karşılaştığımız tehditlere, yani anavatanımızı, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak, özgürleşmiş ülkelerdeki halkımızın güvenliğini sağlamak için tamamen yeterli olacak'' ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER