Araç alacaklar dikkat! Sıfır araçlar incelemeye katıldı!

Otomobil sektöründeki stokçuluk iddiaları giderek artıyor. Otomobil sektöründe yaşanan stokçuluk olaylarının artması, bakanlığın da harekete geçmesine neden oldu. Bakanlık, iddiaların araştırılması yönünde çalışmalar başlattı.

Araç alacaklar dikkat! Sıfır araçlar incelemeye katıldı!

Sıfır araçlar için uzun zamandır piyasayı meşgul eden stokçuluk iddiaları bakanlığı harekete geçirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründeki stokçuluk ve haksız fiyat artışına karşı inceleme başlattı. Bu inceleme kapsamında ise, 2022 yılının eylül ayından itibaren satılan 260 bin araçta inceleme altına alınacak.

2022 ARAÇ SATIŞLARI İNCELENECEK

 Haksız fiyat artışı ve stokçuluk nedeni ile Hazine ve Maliye Bakanlığı inceleme başlattığını duyurdu. Bu kapsamda daha önce satışı yapılan araçlarda incelenecek. 2022 yılının eylül ayından itibaren 260 bin araç olduğu belirlendi. 13 distribütör ve bununla birlikte 257 bayinin de satışları inceleme altına alınacak. Bunula birlikte, 2022 yılının eylül ayından itibaren satılan 260 bin araç alıcısına ulaşılarak kendilerine zorunlu aksesuar satışı yapılıp yapılmadığı ve satın alınan araçlar için elden ödeme yapılıp yapılmadığı öğrenilecek. İncelemeler sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilir ise, ilgili bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI HAREKETLENDİ

Araç alacaklar dikkat! Sıfır araçlar incelemeye katıldı!

Sıfır araç satım işlemlerinde bu sorunlar gündemde iken, ikinci el araç satışlarında ise artışlar yaşanıyor. Sıfır araç satışlarında pandemi döneminde başlayan sıkıntıların hala çözülememesi ve yeni sorunlarında gündeme gelmesi, vatandaşların ikinci el araçlara yönelmesine neden oldu. İkinci el araç satışları ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre, 2022 yılında satılan ikinci el araçların çoğunluğunu 21 yaş ve üzeri modeller oluşturdu. Yine 2022 yılı baz alındığında, yıl toplamda 6,4 milyon adet araç el değiştirdi. Bu durum ise, ikinci el araç sektöründe ikinci tarihi zirvenin görülmesini sağladı.

SONRAKİ HABER