Ankara İstanbul İzmir ve 8 şehir için peş peşe uyarı verildi! 65 yaş ve üstü vatandaşlar sokağa çıkmasın: Bugün başladı

Ankara, İstanbul, İzmir ve 8 şehir için şiddetli sağanak yağış alarmı verdi. Bu şehirlerde yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmaması gerektiği belirtildi.

Ankara İstanbul İzmir ve 8 şehir için peş peşe uyarı verildi! 65 yaş ve üstü vatandaşlar için

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara, İstanbul, İzmir ve 8 şehir için şiddetli sağanak yağış alarmı verdi. Bu şehirlerde yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmaması gerektiği belirtildi. Bu doğrultuda hava durumu hakkında önemli değerlendirmeler yapıldı ve vatandaşların azami tedbirli olmaları gerektiği ifade edildi. 

NEDEN SAĞANAK OLUŞUR? 

Sağanak yağış, havada yoğun bir kararsızlık, çok yüksek nem oranı, soğuk bir cephenin sıcak cephe içine girmesi, yukarı yönlü bir hava hareketi veya yer yüzündeki havanın iyice ısınması gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Sağanak yağışlar genellikle kısa süreli ve yerel olur, ancak çok şiddetli olabilir. Sağanak yağışlar sırasında gök gürültüsü, yıldırım, dolu ve fırtına gibi olaylar da görülebilir.

O ŞEHİRLERDE ÇOK KUVVETLİ OLACAK 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son değerlendirmelere göre, Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Rize, Artvin, Ardahan, Ordu, Giresun, Trabzon ve Ağrı illerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli sağanak yağış beklendiğini duyurdu. Bu illerdeki yağışların bugün başlayacağı ve cuma gününe kadar devam edeceği belirtildi.

SAĞANAK YAĞIŞIN ETKİLERİ 

Şiddetli sağanak yağışlar, sel, su baskını, heyelan, çığ, ulaşımda aksamalar, elektrik kesintileri gibi pek çok olumsuzluğa neden olabilir. Özellikle toprağın suya doymuş olduğu bölgelerde bu riskler daha yüksektir. Ayrıca şiddetli sağanak yağışlar sırasında yıldırım düşmesi ve dolu yağması da can ve mal kaybına yol açabilir.

YAĞIŞTAN KORUNMA YOLLARI 

Şiddetli sağanak yağışlardan korunmak için bazı önlemler almak gerekir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Meteoroloji’nin uyarılarını takip etmek ve gerekirse evden çıkmamak.

Sel ve su baskını riski olan bölgelerden uzak durmak ve dere yataklarına yaklaşmamak.

Yolculuk yapmak zorunda kalınması durumunda araçla seyahat etmek ve su birikintilerine girmemek.

Yaya olarak seyahat edilmesi durumunda ise su birikintilerinden kaçınmak ve elektrik direkleri veya tellerine dokunmamak.

Gök gürültülü sağanak yağışlarda açık alanda kalmamak ve metal eşyalardan uzak durmak.

Dolu yağması durumunda ise başta araçlar olmak üzere camlı eşyaların zarar görmemesi için korunaklı bir yere alınması.

Bundan kaynaklı olarak yapılan açıklamada kuvvetli sağanak yağış nedeniyle yağış olan saatlerde 65 yaş ve üstü vatandalkarın sokağa çıkmaması gerektiği bildirildi. 

SONRAKİ HABER