Ankara, İstanbul, Bolu, Bursa dikkat! Alarm verildi: akşam 18:00'da başlayacak, felaket gece boyu devam edecek

Hava durumu hakkında bir kez daha açıklama yapıldı. Bu açıklamada çok kuvvetli sağanak yağış olacağı belirtildi ve herkesin önlem alması gerektiği ifade edildi.

Ankara, İstanbul, Bolu, Bursa ve çok sayıda il için alarm verildi! Akşam 18:00'da başlayacak

Türkiye kış aylarında bekleyip de alamadığı yağışlarla Mart ayında karşılaştığı belirtilerek Mart ayında çok sayıda şehirde kuvvetli yağışlar etkili oldu. Meteoroloji resmi web sayfası üzerinden yayımladığı haritasında çok sayıda il için kuvvetli yağış açıklaması yapıldı. Bu açıklamada birçok vatandaşa uyarı yapıldı.

PEŞ PEŞE UYARI YAPILDI

Özellikle 12.00 – 18.00 / 18.00 – 24.00 arasında etkili olacak sağanak yağışlara ilişkin etkilenebilecek bölgeler açıklanırken dışarı çıkacak vatandaşlar için uyarılar peş peşe sıralandı. Meteoroloji tarafından kuvvetli yağış uyarısında ise şu ifadeler kullanıldı:

"Yağışların; Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Orta Karadeniz ile Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay, K. Maraş’ın batısı, Konya’nın kuzeyi, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri, Giresun, Kars, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli, Şırnak çevrelerinde yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"

KUVVETLİ YAĞIŞ OLACAK 

Konu ile ilgili olarak Meteoroloji tarafından yapılan bir diğer açıklama ise şöyle oldu: 

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya çevreleri dışında kalan tüm bölgelerimizin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Orta Karadeniz ile Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay, K. Maraş’ın batısı, Konya’nın kuzeyi, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri, Giresun, Kars, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır."

SONRAKİ HABER