Almanya’da Krizler Derinleşiyor: İnşaat Sektöründe Büyük Darbe! Eğitim Sistemi Çökmek Üzere

Almanya’da inşaat, eğitim, göç ve yargı alanlarında yaşanan son gelişmeleri haberimizde okuyabilirsiniz.

Almanya’da Krizler Derinleşiyor: İnşaat Sektöründe Büyük Darbe! Eğitim Sistemi Çökmek Üzere

Almanya’da son dönemde yaşanan gelişmeler, ülkenin birçok alanda krizle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. İnşaat, eğitim, göç ve yargı alanlarında yaşanan sorunlar, hem halkın hem de siyasetin gündemini meşgul ediyor.

İnşaat Sektöründe Büyük Darbe

Almanya’nın en büyük emlak şirketi Vonovia, 60.000 yeni konut inşaatını askıya aldığını duyurdu. Şirket, faizlerin ve maliyetlerin çok yüksek olduğu için ev yapmak istemediğini belirtti. Şirket sözcüsü, metrekare başına 1012 euroluk kiraların yeni dairelerde 20 aya kadar çıkacağını söyledi. Bu da kiralarda yüksek artış anlamına gelecek.

Emlak sektöründe büyük bir belirsizlik var. Birçok kişi ev alma planlarını durdurdu. İnşaat faizleri dört katına yükselirse insanlar zaten ev alamaz. İGB Sendikası, Vonovia’nın kararını eleştirdi. Bu kararın, ülkedeki yerli inşaatların beşte birine denk geldiğini ve Almanya için büyük darbe olduğunu söyledi. Sendika, barınma gibi en temel insan haklarından ihtiyaçlarından birini şirketlerin inisiyatifine bırakırsanız sonucun bu olacağını vurguladı.

Konut ve Emlak Şirketleri Birliği ise 2025 yılında 1 milyon konut sıkıntısı yaşanabileceğini açıkladı. Birlik, Almanya’nın konut felaketine doğru gittiğini ve hükümetin inşaat sektörünü teşvik etmesi gerektiğini ifade etti. Birlik, KDV’nin %19’dan %7’ye düşürülmesini istedi.

İmar Bakanı İsa Enos ise konuştu. Bakan, herhangi bir düşüş olmadığını ve zorlukların geçici olduğunu söyledi. Bakan, koalisyonun ev almak isteyen ailelere daha fazla yardım yapmayı planladığını da ekledi.

Eğitim Sistemi Çökmek Üzere

Almanya’da öğrenci sayısı 12 yılda 1 milyon artacak. Şu anda 40.000 öğretmen açığı var. 12 yıl içerisinde 500.000 yeni öğretmen gerekecek. Alman okullarının eğitim kalitesi her geçen gün düşüyor. Öğretmenler Birliği, çocukların bir kısmının doğru dürüst okuma yazma bile öğrenemediğini düşünüyor.

Robert Vakfı bir araştırma yayınladı. Araştırmaya göre, ailelerin %37’si çocukların okul ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Her üç çocuktan biri kahvaltı yapmadan okula gidiyor. Dört çocuktan biri ise okul gezilerinde rapor alıyor. Vakfın başkanı, çocuk yoksulluğunun bir ülkenin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Başkan, “Çoğumuz yaşamışızdır arkadaşlarının önünde mahcup olmak çok zor bir şeydir. Bu yüzden devletlerin işi gücü bırakıp bununla uğraşmaları lazım. Ancak saçma sapan şeylerden zaman ve para kalmıyor” dedi.

SDU Gençlik Örgütü ise okullarda %30 göçmen kotası getirilmesini istedi. Örgüt, Danimarka modelini önerdi. Burada göçmen çocuklara zorunlu dil eğitimi uygulanıyor. Ayrıca mültecilere nakit para yerine alışveriş yapabilecekleri kartlar dağıtılması gerektiğini düşündü. SDU Gençler, geçenlerde de sosyal yardım yapılan zammı eleştirmişti. Örgüt, “Devlet üç çocuklu bir aileye senede 40.000 ödüyor. Neden bir işe giriniz ki?” diye sormuştu.

Adalet Bakanı Bushman ise Danimarka modelinin düşünülebileceğini savundu. Bakan, “Göçmenlerin entegrasyonu için daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Dil eğitimi bunun önemli bir parçası” dedi.

Halkın Demokrasiye Güveni Azalıyor

Frit Ebert Vakfı da bir araştırma yayınladı. Araştırmaya göre, Almanların %12’si aşırı sağcı. 2 yıl önce bu oran %8’di. Halkın %7’si ise diktatörlükten yana. Yani demokrasi yerine tek bir parti ve tek bir lider tarafından yönetilmek istiyor. Vakfın başkanı Martin Schulz, sonuçların korkunç olduğunu söyledi. Schulz, “Demokrasiye güven azalıyor. Bu çok tehlikeli bir durum. Siyasetin halkın sorunlarına daha duyarlı olması gerekiyor” dedi.

18 Yaş Altına Askerlik İttifakı adında bir ittifak var. İttifak, Alman ordusuna alınan 17 yaşındaki gençleri gündeme taşıdı. Orduda geçtiğimiz yıl 18 yaşın altında 1773 kişi alınmış. Bu çocuklar bakkaldan sigara alamıyorlar ancak profesyonel asker olabiliyorlar. İttifak, 18 yaşından önce kimseye görev verilmediğini sadece eğitim verildiğini savundu. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi ise bu duruma sert tepki gösterdi. Komite, Almanya’nın çocuk askerlere izin veren tek Avrupa ülkesi olduğunu belirtti.

SONRAKİ HABER