Afganistan'da açlık çeken insan sayısı rekor seviyeye ulaştı

Birleşmiş Milletler: Afganistan'da açlık çeken insan sayısı rekor seviyeye ulaştı!

Afganistan'da açlık çeken insan sayısı rekor seviyeye ulaştı

Taliban, Ağustos 2021'de Kabil'de iktidarı ele geçirdikten sonra uluslararası yardım durdu ve o zamandan beri milyonlarca insan yoksulluğa düştü. Uluslararası örgütün temsilcisi Philip Kropf, "Afgan halkının yarısı tüm yıl boyunca açlık çekiyor ve yeterince yemek yiyemeyen insan sayısı hiç olmadığı kadar arttı" dedi. 

7 milyon bebeğin anneleriyle birlikte yoksulluk içinde yaşadığını kaydetti. Yaklaşık 40 milyon insanın yaşadığı ülkede kıtlıktan ölen olmadığı halde insani krizi durduracak fon yok.

Birleşmiş Milletler kuruluşları, ısınma ve sıcak giysiler için para da dahil olmak üzere Afganlara gıda, eğitim ve tıbbi yardım dağıtıyor. Taliban hükümetinin Afgan kadınların yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında çalışmasını yasaklaması durumu daha da kötüleştirdi.

10 gün önce Afganistan Acil Durumlar Bakanlığı, sekiz eyalette şiddetli soğukta insanların donarak öldüğünü ve yaklaşık 80.000 büyükbaş hayvanın öldüğünü bildirdi. Zaten açlıktan kırılan ülkede hava sıcaklığı -34 dereceye kadar düştü.

Yılın başında, Afganistan'da yaklaşık 2 bin Kırgız'ın yaşadığı Pamir Vadisi'nde ağır bir grip formunun şiddetlendiği biliniyordu. 10 Ocak'ta bu bölgeden Kırgızistan'a yerleşen Abdulvakil Turdakun uulu, 10 Ocak'ta 'Azattyk'a 20'den fazla kişinin gripten öldüğünü söyledi.

26 Ocak'ta cumhurbaşkanı ve hükümetin Jogorku Keneş'teki temsilcisi Almasbek Abytov, Pamirlerdeki Kırgızların durumunu öğrenmek için büyükelçilikten bir temsilcinin gönderildiğini söyledi.

Kırgız makamları, Chon-Alai semtindeki Pamirler için gerekli tüm şartlara sahip 400 konutun inşaatına bu baharda başlanacağı sözünü verdiler.

SONRAKİ HABER