AFAD son dakika duyurdu: 5,5 büyüklüğünde deprem açıklaması geldi

Türkiye 6 Şubat tarihinde büyük bir felaket yaşamıştı. Deprem sonrasında hala bölge büyüklükleri değişen depremlerle sallanmaya devam ediyor. Konuya ilişkin AFAD tarafından 5,5 büyüklüğündeki deprem için açıklama geldi.

AFAD son dakika duyurdu: 5,5 büyüklüğünde deprem açıklaması geldi

Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar tarafından açıklama geldi. Tatar, yaptığı açıklamasında 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremden sonra tam 38 bin artçı depremin olduğunu duyurdu.

5 VE 5,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREMLER

Tatar, yaptığı açıklamasında, “Bu faylar her an her yerde 5-5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde olan faylar” şeklinde konuştu.

500 KİLOMETRELİK YÜZEY KIRIĞI OLUŞTU

Tatar, yaptığı açıklamasında bölgenin yeniden ayağa kalkması için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Baktığınızda gerçekten büyük bir felaket, 11 ili etkileyen, 9 saat arayla meydana gelen iki büyük depremden söz ediyoruz. Dünya tarihinde aslında baktığınızda bu kadar büyük boyutta, bir anda kırıldığında yaklaşık 500 kilometrelik bir yüzey kırığı meydana getiren, arkasından yaklaşık 120 bin kilometrekarelik bir alanda etkisi olan bir başka doğal afet yok”

38 BİN ARTÇI SARSINTI

Tatar, bölgede depremden sonra 38 bin artçı sarsıntının olduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şu ana kadar 38 bin civarında artçı sarsıntı meydana geldi. AFAD’ın deprem dairesinin 1 yılda ölçtüğü ortalama deprem sayısı 22 bin civarındayken sadece 3,5 aylık bir süre içerisinde bu depremlerin yarattığı artçı sarsıntı sayısı 38 bin civarında.

Bu çok büyük bir rakam ve bunların bir bölümü zaman zaman 5 civarına ulaşabiliyor. Bu tür durumlarda özellikle kaya düşmesi bizim açımızdan büyük bir risk.

Adana’da 4 öğretmenimizin kaya düşmesi sonucunda yaşamını yitirmesi halen yüreklerimizde bir acı olarak duruyor.

BİRÇOK YERLEŞİM YERİ TAHLİYE EDİLDİ

O yüzden özellikle yerleşim alanlarında, yerleşim alanlarına yakın yerlerde bu tür kaya düşmesi olan yerlerde dikkatli olmamız gerekiyor. AFAD’ın bu konuda deprem sonrası yaptığı çok sayıda saha çalışması var. Bu çalışmalar sonrasında kaya düşmesi riski altındaki birçok yerleşim yeri tahliye edildi. Ama halen kırsalda bu artçı sarsıntılar sonrası özellikle kaya düşmesi riskine maruz kalabilecek yerler var”

SONRAKİ HABER