AFAD bir acı haberi daha duyurdu! Depremde can kaybı sayısı sert yükseldi! İşte açıklanan acı bilanço

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7’lik depremde büyük hasar gören Malatya’da özellikle Yeşilyurt ve merkez Battalgazi ilçesinde yıkımların yoğun olduğu görülürken AFAD can kaybının arttığını duyurdu.

AFAD bir acı haberi daha duyurdu! Depremde can kaybı sayısı sert yükseldi! İşte açıklanan bilanço

 Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7’lik depremde büyük hasar gören Malatya’da özellikle Yeşilyurt ve merkez Battalgazi ilçesinde yıkımların yoğun olduğu belirtilerek kar yağışı altında devam eden çalışmalarda ekipler enkaz altında kalan kişilere ulaşmaya çalışıldığı bildirildi.

BİNALAR YIKILDI

Battalgazi ilçesinde içerisinde sporcuların konakladığı yıkılan otelde ise arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, bu kez merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan olan 7.6 büyüklüğünde ikinci büyük deprem oldu. Deprem, Malatya'da da çok şiddetli hissedildi. Kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede 8 katlı bir bina yıkıldı.

Artçılar devam ederken 7,6 şiddetinde bir deprem daha olduğu bildirildi. 7.6 büyüklüğündeki depremde kent genelinde çok sayıda binanın yıkıldığı paylaşılarak binaların boşaltılmış olmasının can kaybının önüne geçtiği ifade edildi.

CAN KAYBI SAYISI YÜKSELDİ 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar çok önemli açılamalarda bulundu. Tarar açıklamalarında can kaybı sayısının 1.121'e çıktığını ifade etti.

YAPILAN AÇIKLAMA 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar'ın açıklamaları ise şöyle oldu:

"Depremlerde 7 bin 634 kişi yaralandı. Bu tür büyük deprenmelerden sonra tedirgin edici paylaşımlar yapan insanlar. Vatandaşlar buna itibar etmemeli, akıl dışı, bilim dışı. İki deprem yaşadık ardı ardına. Erzincan depreminden sonraki en büyük deprem. 120’nin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi. AFAD acil uygulaması tam da bugünlerde gerekli bir uygulama. Çok farklı özellikleri var. Toplanma alanlarını gösteriyor. Enkaz altındaysanız arama kurtarma ekipleri bölgeyi belirleyebiliyor. Tüm gruplar özveri ile çalışıyor. Şu anda devlet depremin etkilediği tüm illerde"

CAN KAYBI SAYISI 1.500'E YAKLAŞTI

AFAD tarafından saat 17:25 civarında yeni bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada can kaybı sayısının 1.498'e çıktığı ifade edildi. Ayrıca 8 bin  533 vatandaşımızın yaralı olduğu aktarıldı. 

SONRAKİ HABER