Adres değişikliği yapmak için son saatler! e-Devlet üzerinden yapılabiliyor!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre depremzedelerin 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde seçme ve seçilme hakkını kullanabilmeleri için bir duyuru yapıldı.

Adres değişikliği yapmak için son saatler! e-Devlet üzerinden yapılabiliyor!

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerdeki depremzedelerin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimlerinde oy kullanabilmeleri için bugün saat 23.59’a kadar adres değişikliği beyanında bulunmaları gerekiyor.

Açıklama yapıldı!

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “14 Mayıs seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının kullanılabilmesi adına afetzede vatandaşlarımız; diğer il veya ilçelerden birine taşınmışsa taşındığı yerdeki adrese (yurt, otel, pansiyon gibi geçici yerler dahil); aynı il veya ilçe içindeki ikamet adresi dışında başka bir konut, prefabrik ev, yurt, konteyner, çadır kent, huzurevi ve benzeri yerde barınıyorsa bu tür geçici yerlere yönelik yeni adres beyanını 17 Mart saat 29.59’a kadar nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devler ve nüfusmatiklerimiz üzerinden yapabilecektir. 18 Mart tarihinden itibaren ise adres beyanına dair işlemler, ilçe seçim kurallarının kararıyla yapılacaktır.”

Depremden etkilenen öğrenciler için açıklama!

Açıklamada: “Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler” ifadeleri kullanıldı.

Randevu almak gerekiyor!

Nüfus Dairesi üzerinden adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşların randevu almaları gerekmektedir. Adres değişikliği randevusu almak için: https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alınmaktadır. Taşınılan adres daha önce başka biri tarafından beyan edilmişse, su, elektrik, doğal gaz ve telefon faturası gibi bazı belgeler istenmektedir. Konutun boş olması halinde herhangi bir belge istenmemektedir.

SONRAKİ HABER