Adım adım 3.Dünya savaşına mı gidiyoruz? Olası bir 3.Dünya Savaşında Türkiye hangi konumda olur?

Son dönemlerde gündemin en çok konuşulan konusu ülkeler arası anlaşmazlıklar ve çıkan çatışmalar oluyor. Peki 3.Dünya savaşı çıkacak mı? 3.Dünya savaşı çıkarsa ne olur? 3.Dünya Savaşında Türkiye hangi konumda olur? İşte detaylar...

Adım adım 3.Dünya savaşına mı gidiyoruz? Olası bir 3.Dünya Savaşında Türkiye hangi konumda olur?

Son dönemlerde tüm dünyanın gündemi ülkeler arası çıkan çatışmalar olmuş durumda. Korona virüsten bu yana tüm dünyanın ekonomik kriz noktasına gelmiş olmasının ardından 24 Şubat tarihinde Ukrayna ve Rusya arasında siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle çıkan savaş dünya gündeminde yerini almıştı. Ukrayna ve Rusya arasındaki gelişmelerin ardından krizin daha da büyümesi sonrası pek çok kişi '3.Dünya savaş çıkacak mı?' sorusunu yöneltmeye başladı. Peki 3.Dünya savaşı çıkacak mı? 3.Dünya savaşı çıkarsa ne olur? 3.Dünya Savaşında Türkiye hangi konumda olur? 

Ukrayna-Rusya, Azerbaycan-Ermenistan, arasında çıkan çatışmaların ardından Çin-Tayvan ve Filistin-İsrail arasında tırmanın gerginliklere Türkiye-Yunanistan'da eklenmişti. Ülkeler arası çıkan gerginliklerin ardından birçok kişi endişe ederken barış dönemlerinin sonlanıp sonlanmadığını ve olası bir 3.Dünya savaşının çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu. 

3.Dünya Savaşı Çıkacak mı?

Ukrayna ve Rusya arasında çıkan gerginlik 24 Şubat tarihinden bu yana boyut kazanmış ve her iki ülke de hem maddi hem de manevi kayıplar vermişti. Birçok askerin hayatını kaybettiği Ukrayna-Rusya savaşı geçtiğimiz gün yeni bir boyut kazandı. Rusya Başkanlı Vladimir Putin'in askeri seferberlik ilan etmesi Rus vatandaşlarının ülkeyi terk etmesine neden oldu. 

Geçtiğimiz gün Vladimir Putin'in askeri seferberlik ilan etmesi üzerine 300 bin yedek asker temin edileceği açıklaması yapılmış ve Rusya'da belli yaşın altındaki erkekler askerliğe çağırılmıştı. Seferberlik ilan edilmesinin ardından çağrıya karşı gelenlerin hapis cezasına çarptırılacağı da duyurulmuştu. Rusya-Ukrayna gerginliğinin ardından pek çok Rus vatandaşının Türkiye'de Antalya'ya gelmesi dikkatlerden kaçmadı. 

3.Dünya Savaşı Çıkarsa Türkiye Hangi Konumda Olur?

Olası bir 3.Dünya savaşının çıkıp çıkmayacağı pek çok kişi tarafından tartışılmaya başlandı. Azerbaycan-Ermenistan arasında çıkan tartışma ve Tayvan-Çin arasında çıkan gerginliğin ardından Türkiye'de Yunanistan'la gerginlik yaşamıştı. Türkiye'nin Yunanistan'la yaşadığı gerginliklerin ardından ABD bu konu hakkında konuşmuştu. 

Adım adım 3.Dünya savaşına mı gidiyoruz? Olası bir 3.Dünya Savaşında Türkiye hangi konumda olur?

ABD, Türkiye ve Yunanistan arasında çıkan gerginlik hakkında iki ülke arasında çatışma olursa Yunanistan'ın yanında olacaklarını dile getirmişti. İran'da 'başörtüsü uygun bulunmadığı' gerekçesiyle öldürülen 22 yaşındaki kadın gündem olurken İran'da protesto başladı. İç karışıklık yaşayan İran'da durumların ne lup olmayacağı bilinmezken 3.Dünya savaşı soruları sorulmaya başlandı. Henüz Azerbaycan-Ermenistan ve Ukrayna-Rusya dışında bir ülke çatışma halinde olmasa da bu anlaşmazlıkların önümüzdeki günlerde bir savaş seyri oluşturup oluşturmayacağı hakkında net bir şey söylenemiyor. 

 

SONRAKİ HABER