ABD Başkanı Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirde olduğunu savundu

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul toplantılarında Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM yapısının değiştirilmesi tezini savundu.

ABD Başkanı Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirde olduğunu savundu

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul toplantılarında Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM yapısının değiştirilmesi tezini savundu. Birleşmiş Milletler, ilk atılımı Birinci Dünya Savaşı sonrası uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması adı altında ABD Başkanı Wilson idealleri doğrultusuyla Milletler Cemiyeti adıyla 1920 yılında ilk girişimi gerçekleşti. Fakat İkinci Dünya Savaşı'nı engelleyemediği için örgüt fiili varlığını fes etti. 1945 yılında Birleşmiş Milletler kuruldu. Amaç, uluslararası barış ve güvenliğin korunması aynı zamanda toplumlara arası kültür ve işbirliğini arttırmaya yönelik hedefleri bulunuyordu. İkinci Dünya Savaşı'ndan galip çıkan devletler ABD, SSCB, Çin, İngiltere ve Fransa'nın at koşturduğu örgüt haline geldi. 

Birleşmiş Milletler, ne yazık ki kuruluş amacından farklı barışçıl çözümler üretmeye çalışmasıyla sorunsal örgüt haline gelmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'dünya beşten büyüktür' çıkışıyla dünya ülkeleri arasında BM'nin revize edilmesi yönünde eğilimlerini de arttırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 77. Genel Kurul toplantısında dün TSİ akşam saatleri üzeri önemli konulara değindi. Konu başlıkları arasında Birleşmiş Milletler yapısı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri de yer aldı. Erdoğan, yıllardır vurguladığı ve karşı çıktığı konu dünyanın kaderini bu 5 ülkenin iki dudağının arasından çıkacak söze göre şekillenmesine karşı olduğu her koşul ve şartta çekinmeden dile getirmekte. 

''GÜVENLİK KONSEYİNİN DAHA KAPSAYICI HALE GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM''

ABD Başkanı Biden, Güvenlik Konseyi yapısında reform gerekliliğini savunan açıklaması, ''Bu kurumun (BMGK) daha kapsayıcı bir hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ki böylece günümüz dünyasının ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilelim. ABD dahil BMGK üyelerini, BM Sözleşmesi'nin gerekliliklerini yerine getirmeye ve Konseyin güvenilirliği ve verimliliği açısından olağanüstü durumlar dışında veto hakkını kullanmamaya davet ediyorum. ABD, Konseye hem daimi hem de geçici üye sayılarının artırılmasını destekliyor. Afrika, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri için daimi üyelik fikrini uzun zamandır destekliyoruz.'' ifadelerini kullandı.

''SAVAŞ ALANINDAKİ BAŞARILAR, UKRAYNALI ASKERLERİN BAŞARILARIDIR''

ABD'nin Ukrayna Savaşı boyunca, Ukrayna'ya 25 milyon dolardan fazla yardımda bulunduğunu belirten Biden, ''Savaş alanındaki başarılar, Ukraynalı askerlerin başarılarıdır. Ancak son bir yıl tüm dünya için bir imtihan oldu. Hiç tereddüt etmeden özgürlüğü, egemenliği, BM Anlaşması'nın ilkelerini, Ukrayna'yı destekledik.'' dedi.

SONRAKİ HABER