9 il için uyarı yapıldı! Ankara, İstanbul İzmir dikkat: Çok fena olacak

9 il için uyarı yapıldı! Ankara, İstanbul İzmir dikkat: Çok fena olacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinde parçalı bulutlu ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor.

İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun bazı bölgeleri, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile bazı diğer bölgelerde ise yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek.

9 İl İçin Dikkat Çağrısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 30 Mayıs için 9 ilde kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Bu iller arasında Isparta'nın batısı, Burdur'un doğusu, Antalya'nın batısının iç kesimleri, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Bolu'nun doğusu, Karabük, Kastamonu, Çorum, Amasya ve Tokat'ın batısı bulunuyor. Bu bölgelerde yerel olarak kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Trakya'da Sıcaklık Artışı

Hava sıcaklıklarının genel olarak mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilirken, Trakya kesimlerinde ise sıcaklıkların normallerinin üzerinde olabileceği belirtiliyor.

Güneyden Hafif Esintiler, Doğu Anadolu'da Kuvvetli Rüzgarlar

Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif esintiler şeklinde eseceği öngörülürken, Doğu Anadolu'nun batısında yer yer kuvvetli rüzgarlar (40-60 km/saat) bekleniyor.

Öğle saatlerinden itibaren belirli bölgelerde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışların beklendiğine dikkat çekilirken, bu durumun sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara neden olabileceği vurgulanıyor. Bu nedenle, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz ediyor.