7 bin 500 TL’nin üzerindeki maaşlar için açıklama! Diğer emekli maaşları zamdan yararlanacak mı?

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olması içeren torba teklif, TBMM’ye sunulurken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 7 bin 500 TL’nin üzerindeki maaş hakkında açıklama yaptı. Peki, diğer emekli maaşları zamdan yararlanıyor mu?

 7 bin 500 TL’nin üzerindeki maaşlar için açıklama! Diğer emekli maaşları zamdan yararlanacak mı?

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş: “11 milyona yakın bir vatandaşın bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı. 7 bin 500 TL’nin üzerindeki maaşlar hakkında da açıklama yapan Elitaş, merak edilen soruyu cevapladı. İşte haberin merak edilen tüm detaylar…

TBMM’ye sunuldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olacağı duyurulmuştu. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olmasını içeren torba teklif, TBMM’ye sunuldu. 11 milyona yakın kişinin etkileneceği bu düzenleme ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıklama yaptı.

11 milyona yakında vatandaş faydalanacak!

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“AK Parti iktidarında ortaya çıkan en düşük emekli maaşı gündeme gelmişti. Farklı düzenlemeler vardı. 2023 yılı başında en düşük maaşın 5 bin 500 olması konusunda kanun teklifimiz geçmişti. En düşük emekli aylığı alanlar Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde çerçevesinde en düşük maaş alanların maaşı 7 bin 500’e çıkacak. EYT kapsamına girenlerde 5 bin 500 alanlar vardı, onlarınki de 7 bin 500’e çıktı. Bundan SSK, BAĞ-KUR’lular, EYT’liler faydalanacaktır. 11 milyona yakın bir vatandaşın bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz.

“İmtiyaz getiriyoruz”

Geçici işçilerin çalıştıkları kurumda kadrolu işçi haline dönmesi için imtiyaz getirdiklerini belirten Elitaş, kadrolarda boşluk olduğu takdirde kurum ilan edecek ve kıdem sırasına göre halen çalışmakta olan ya da çalışma hakkı bulunan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onların iş haddini çevirmiş olacak ifadelerini kullandı.

Diğer emeklilere zam yapılacak mı?

Elitaş, açıklamalarının devamında:

“Kanun çerçevesinde hesaplama yöntemlerine göre şu an da 7 bin 500 TL’den aşağıda emekli maaşı alan kimse onların maaşı doğrudan 7 bin 500’e çıkarılacak. 7 bin 500’ün üzerindeki maaşlar aynı kalacak. 5 bin 500 TL iken de hiç kimse bununla ilgili ağzını açıp bir şey söylemedi. Biz bunu 5 bin 500’e çıkarmasaydık EYT’lerin bir kısmı 3 bin lira maaş alacaktı. EYT’yle emekli olanlar en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL almış olacak. 7 bin 500 TL’nin altında alan 11 milyona civarında kişi bundan faydalanacak. 6 milyona yakını 2 bin TL civarında bundan faydalanacak” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER