4,8 şiddetindeki Bolu depremi sonrasında flaş açıklama! Her an 6,4 şiddetinde deprem olabilir: O şehirler etkilenecek

Bolu'da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem başta Bolu ve Düzce olmak üzere Sakarya ve İstanbul'da da hissedildiği belirtildi ve deprem sonrasında çok önemli açıklama yapıldı.

4,8 şiddetindeki Bolu depremi sonrasında flaş açıklama! Her an 6,4 şiddetinde deprem olabilr

Bolu'da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem başta Bolu ve Düzce olmak üzere Sakarya ve İstanbul'da da hissedildiği bildirildi. Depremin ardından vatandaşlar sokağa döküldü ve Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çok önemli açıklamalarda bulundu.

KIRILMASINI BEKLİYORLARDI

 Prof. Ercan, Bolu'nun bulunduğu kesimde yeni bir depremin olmasının kendilerini şaşırtmayacağını söyledi ve Düzce depreminin üretmediği bir artçı deprem açığı olduğunu burada 5.9-6.4 arasında bir deprem üretmesini beklediğini vurguladı.

tv100'e açıklamalarda bulunan Prof. Övgün Ahmet Ercan çok önemli açıklamalarda bulundu. Bolu Kuzey Anadolu Kırığı'nın etkin olduğu yerlerden bir tanesi olduğunu belirtti ve son 1999 depreminde Kaynaşlı'ya kadar kırıldığını Kaynaşlı'dan sonra Almacık kırığı vardı, o kırığın kırılmasını beklediklerini ifade etti.

6,4 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLİYOR 

Beklediği depremler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ahmet Ercan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Şimdi deprem sırası eğer doğuya doğru kayarsa Bolu'nun bulunduğu kesim yeni bir deprem üretirse eğer bu bizim için sürpriz olmaz. Kaldı ki Düzce depreminin üretmediği ve bir deprem açığı vardı, artçı deprem açığı vardır. Bunun da 5.9 - 6.4 bir deprem üretmesini bekliyorum.

Bugün 4.8'lik deprem o bölgede bir gerginliğin birikmekte olduğunu gösteriyor bize. Kahramanmaraş depreminden sonra Türkiye bir diken üzerinde. 4.8'lik deprem yıkıcı olmaz, Bolu'da bir depremin yıkıcı olması için 6.4 büyüklüğünde olması gerekiyor. Bolu 6.4 büyüklüğünde bir depreme gebe midir? Evet, ama bunun her an olabilir demek için elimizde yeterli bir bilgi yoktur."

SONRAKİ HABER