2023 yılı için belli oldu! Türkiye'deki tüm vatandaşları ilgilendiriyor: Ödenecek tutar açıklandı, 70 TL oldu

Diyanet İşlleri Başkanlığı tarafından bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda 2023 yılında ödenecek olan tutar paylaşıldı.

2023 yılı için belli oldu! Türkiye'deki tüm vatandaşları ilgilendiriyor: Ödenecek tutar açıklandı

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar bu sene oruç fidyesi ödemeleri ile ilgili açıklama yapıldı. DİB tarafından yapılan açıklamada bu tutarın 70 TL olduğu paylaşıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda ülkemizde 2023 yılı fitre miktarının 70 TL olarak belirlenmesine, bu meblağın nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebileceği ifade edildi. 

ORUÇ FİDYESİ 

Ayrıca yapılan duyurunun devamında belirlenen bu meblağın, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedeli olduğuna, bunun yanında her bir mükellefin, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebileceği vurgulandı.

YAPILAN DUYURU 

Konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı fitre miktarının 70 TL olarak belirlenmesine, bu meblağın nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebileceğine, belirlenen bu meblağın, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedeli olduğuna, bunun yanında her bir mükellefin, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebileceğine, oy birliği ile karar verildi"

FİTREDEN AZ OLMAMALIDIR

Günümüzde ise fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Buna göre kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası verememektedir. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilmektedir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

SONRAKİ HABER