18 yaşından büyük herkese son dakika duyurusu! Ehliyet ve kimlikler için yeni dönem başladı: Çoğu kişi bunu bilmiyor

Kimlik ve ehliyette yeni dönem başladığı duyurularak "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulamasıyla vatandaşlara yeni dönemin başladığı bildirildi. Bu doğrultuda bu yeni dönem için tüm ayrıntılar da vatandaşlar ile paylaşıldı

18 yaşından büyük herkese son dakika duyurusu! Ehliyet ve kimlikler için yeni dönem başladı

"Hayat Kimliğinle Kolay" uygulamasının nasıl çalıştığını, kimlerin yararlanabileceğini ve nasıl başvurabileceğinize ilişkin tüm ayrıntılar paylaşıldı. Bu uygulama sayesinde, ehliyetinizi yanınızda taşımanıza gerek kalmadan, kimlik kartınızla araç kullanabileceğiniz belirtilerek ayrıca, ehliyet bilgilerinizin güncellenmesinin de çok daha kolay olduğu bildirildi.

DİREKT KİMLİK KARTLARINA YÜKLENECEK

Teknolojinin gelişmesiyle, hayatımızı doğrudan ilgilendiren alanlarda da yeni uygulamalar çıkmaya devam ederken "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması kapsamında birçok vatandaşa kolaylık sağlanacağı ifade edildi. Buna göre ehliyet bilgilerinin kimlik kartlarına yükleneceği ifade edildi.

Kimlik ve ehliyet birleşimi, Türkiye'de 21 Ekim 2020 tarihinden beri uygulanmaya başlandığı belirtilerek uygulama kapsamında vatandaşlar, yeni kimlik kartlarına ehliyet bilgilerini de aktarabildikleri paylaşıldı.

GEREKLİ BELGELER 

Kimlik ve ehliyetinizi birleştirebilmeniz için öncelikle bazı belgelere ihtiyaç duyulduğu bildirilerek bu belgeler ise şöyle aktarıldı:

18 yaşından büyük herkese son dakika duyurusu! Ehliyet ve kimlikler için yeni dönem başladı: Çoğu kişi bunu bilmiyor

NASIL YAPILACAK? 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden randevu alınması gerektiği fiade edilerek randevunun Alo 199 çağrı merkezi veya Genel Müdürlüğün web sitesi üzerinden alınabildiği paylaşıldı. Randevuda ise kimlik bilgileri doğrulanacak ve sonrasında varsa eski ehliyetiniz teslim alacak ve bilgileriniz kimlik kartınıza entegre edileceği aktarıldı.

HERHANGİ BİR ÜCRET YOK 

Birçok kişinin bilmediği kimlik ve ehliyet birleştirme işleminde herhangi bir ücret alınmadığı da vatandaşlara duyurulurken kimlik kartına yüklenen ehliyet bilgileri, sürücü belgesinin süresi dolduğunda otomatik olarak silindiği da aktarılanlar arasında yer aldı.

SONRAKİ HABER