12 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve daha fazla can kaybından endişe ediliyor!

Türkiye'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 574'ü, yaralı sayısı ise 49 bin 133'ü buldu Suriye'de 4 bin kişinin öldüğü ve 7.000 kişinin de yaralandığını bildirildi. Son verilere göre her iki ülkede ki depremde 12 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

12 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve daha fazla can kaybından endişe ediliyor!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremde ölü sayısının saat 13.50 itibarıyla can kaybı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133, yıkılan bina sayısı 6 bin 444 olduğunu açıkladı. Oktay, şu anda 16 bin kurtarıcının çalıştığını ve yurt dışından daha fazlasının yardıma geldiğini söyledi.

 Reuters ve CNN, Suriye makamlarına atıfta bulunarak bu ülkede 4 binden fazla kişinin öldüğünü, yaklaşık 7.000 kişinin de yaralandığını yazdı. Suriye'de binlerce ev yıkıldı. Şam ve Lazkiye'nin de aralarında bulunduğu onlarca şehir depremden etkilendi. Bununla birlikte iki ülkede ölenlerin sayısı 12 bini geçti.

12 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve daha fazla can kaybından endişe ediliyor!

Kırgızistan'ın gönderdiği kurtarma ekibi Türkiye'ye ulaştı. İstanbul Havalimanı'ndan depremin merkez üssü Kahramanmaraş'a uçtuğuna dair videolar sosyal ağlarda dolaştı. 6 Şubat'ta Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı Türkiye'ye 60'tan fazla kişiden oluşan bir kurtarma ekibi gönderdi. Aralarında iki köpek ve bir köpek eğitmeni, doktorlar ve psikologlar da bulunuyor.

12 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve daha fazla can kaybından endişe ediliyor! - Resim : 2

 Bakanlık, Kırgızistan'dan gelen ziyaretçilerin yiyecek, barınak ve diğer gerekli ekipmanla ayrıldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov'un basın sekreteri Erbol Sultanbayev, 7 Şubat'ta Türkiye'ye özel hesap açıldığını ve para tahsilatının başladığını bildirdi.

 Daha önce Türkiye'nin Kırgızistan Büyükelçiliği, depremzedelere insani yardımda bulunmak isteyenlerin Bişkek'teki ofisleriyle iletişime geçebilecekleri bilgisini verdi.

Türkiye ve Suriye'deki depremde 12.000'den fazla insan öldü. Türkiye'de ölü sayısı 8.574ulaştı ve 49.000'den fazla kişi yaralandı. Ön tahminlere göre 6.000'den fazla ev ve bina yıkıldı ve binlerce insan sokaklarda kaldı.

 Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ‘’deprem 23 milyon insanın yaşadığı bölgeyi vurdu ve toplam ölü sayısı 20.000'i geçebilir. Şu anda temizlik ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.’’

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin güneyindeki 10 şehirde üç aylık olağanüstü hal ilan etti. Erdoğan, bu felaketin 1939 depreminden bu yana yaşanan en büyük felaket haline geldiğini söyledi.

 

 

SONRAKİ HABER