Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem İçin İmzalar Atıldı: 48 Maddelik Metin Açıklandı

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi genel başkanları tarafından imzalandı. 48 sayfalık metnin detayları haberimizde...

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem İçin İmzalar Atıldı: 48 Maddelik Metin Açıklandı

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi temsilcileri, Meclis'te yapılan görüşmeler neticesinde anlaşma sağladılar ve anlaştıkları Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnini kamuoyu ile paylaştılar. 48 sayfalık metin, 6 partinin genel başkanları tarafından imzalandı. Açıklama Yarının Türkiye'si sloganı ile gerçekleştirildi. Ana ekranda, imza atan 6 partinin logoları ve Türk bayrağı, Atatürk fotoğrafı yer aldı. Metni hazırlayan, 6 partinin Genel Başkan Yardımcıları 48 sayfalık metni tek tek açıklayarak okudu.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MUHARREM ERKEK

Sistemin yarattığı otoriter yönetime karşı çıktıklarını söyleyen Erkek, denetim yetkisinin işlevsiz hale geldiğini, bağımsız ve tarafsız yargının yok edildiğini söyleyerek güçlendirilmiş parlamenter sisteme neden ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Ülkede yaşanan ekonomik ve siyasi krizler nedeniyle ihtiyaç duyulduğunu ifade etti ve temel hak ve özgürlükleri teminat altına alacaklarına dair söz verdi. Bunun yeni bir başlangıç olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Cumhuriyet tecrübesini demokrasi ile taçlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Haber

DEVA PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MUSTAFA YENEROĞLU

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile çoğulcu demokrasinin gereklerine uygun bir hükümet sistemi modelini amaçladıklarını söyleyen Yeneroğlu, temsilde adalet ve yönetimde istikrarı eşit şekilde ele aldıklarını, Meclis ile Hükümet'in aynı anda güçlendirilmesi için kararlı olduklarını ifade etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin temsil yeteneğinin artacağını, yasamanın da daha demokratik olacağını açıkladı. Meclis'in denetim yetkisinin güçlendirileceğini, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim için gerekli araçları arttırıp mevcut olanları da etkili kılacaklarını açıkladı. Yazılı soru önergelerine cevap vermek için süre zorunluluğu getirileceğini de söyledi.

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMICISI BÜLENT ŞAHİNALP

Cumhurbaşkanı'nın görev süresini 7 yıl olarak belirleyeceklerini söyleyen Şahinalp, Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığını sağlamayı amaçladıklarını, Cumhurbaşkanı'nın sadece bir dönem seçilmesi için kural getireceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığını tarafsız bir makam olarak düzenleyeceklerini, bu nedenle partisi var ise partisiyle ilişiğinin kesileceğini, Cumhurbaşkanlığı görevi sona erdikten sonra da siyasete aktif olarak devam edemeyeceğini söyledi. Başbakan'ın TBMM Meclis üyeleri arasından seçileceğini, Meclis'te en çok milletvekili olan siyasi partiye hükümet kurma görevinin verileceğine değindi.

Haber

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYHAN SEFER ÜSTÜN

En önemli başlığın bağımsız ve tarafsız yargı olduğunu vurgulayan Üstün, bağımsız yargının hak ve özgürlüklerin teminatı olduğunu vurguladı. Önceliğin yargının tarafsız ve bağımsız olmasını sağlamak olduğunu söyledi ve yürütmenin müdahalesini engellemek için tedbirler alınacağını açıkladı.

SONRAKİ HABER