Gram altında hedefleri sıraladı! Altın ne kadar kazandıracak? 990 TL'den sonra ilk ve 2022 sonu hedefleri

Gram altın fiyatlarının yılsonunda hangi değerde olacağına ilişkin tahminler dolar kuru ile değişiyor. Dolar yatırımı yapanlar yılsonu için endişe taşırken uzman isim altında kimin ne kadar kazanacağına ilişkin beklentilerini açıkladı.

Gram altında hedefleri sıraladı! Altın ne kadar kazandıracak? 990 TL'den sonra ilk ve 2022 sonu hedefleri

Dolar ve Euro kuru, FED, TCMB, ECB kararları ile yön bulurken enflasyon oranları ile yatırımcıların tercihleri oluşan yönde ivme sağlıyor. FED'in yüksek faiz artırma endişesi dolar kurunda yeni sıçramaya neden olurken 18 TL seviyelerine iyice yaklaşıldı.

Elinde dolar olan, dolar alan veya dolar yatırımı yapanlar için kısa vadeli bu yükselmelerden sonra düşme eğilimleri olabileceğine ilişkin tahminlerde gelmeye başladı.

Kurda oluşan bu dalgalı ve belirsiz sürecin ardından birçok yatırımı ucuz olduğunu düşündüğünü altına kaydı. Peki altın fiyatlarında neler bekleniyor? Uzmanı değerlendirdi.

UZMAN İSİM ALTIN FİYATLARINI DEĞERLENDİRDİ

Para ve Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini güncelledi.

Memiş son analizinde gram altın fiyatları üzerinden yılsonuna ilişkin tahminlerini açıkladı. Gram altının şu sıralar 990 TL bandından işlem gördüğünü ifade eden Memiş, altını olanlar için soğukkanlı olun mesajı verdi. Bu noktada soğukkanlı olun panik yapmayın diyen ünlü isim varlıkların artırılması için mücadele edin dedi.

Dünyanın bu dönemde altını bedavaya aldığını ancak Türkiye'de yüksek dolar kuru nedeniyle aynı durumun olmadığını söyledi.

Bu noktada yıl başından Temmuz ayının sonuna kadar olan sürece dair bazı veriler yayınlayan İslam Memiş "Gram altın TL fiyatı yıla 780 lira seviyesinden başladığını biliyoruz. Bugün 985 lira seviyesini konuşuyoruz. Gramında 200 liralık bir artış görüyoruz. Bu kadar manipüleye rağmen bu kadar sert düşüşlere rağmen gram altın 6 ayda gramında 200 lira değer kazanmış." değerlendirmesinde bulundu.

Altın Piyasaları Uzmanı Memiş altın fiyatlarının bundan sonraki hedeflerine ilişkin rakamlar vererek ilk hedefin 1020 TL olduğunu aktardı.

Hedeflerini bir bir sıralayan Memiş önce 1020 TL, daha sonra 1050 TL ve daha sonra 1200 TL olacağını öngördü. Memiş konuşmasının sonunda ise yılsonu tahminini 1450 TL olarak açıkladı.

EDİTÖR NOTU: Altın ve dolar kuruna ilişkin yılsonu tahminleri ve diğer analizler sadece haber amacı taşımak olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi vermez.