Gözler o toplantıda! FED faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Dünyanın neredeyse her yerinden merakla beklenen FED toplantısı yarın gerçekleştirilecek. Toplantı sonrasında alınacak karar ise herkes için merak konusu. Faizlerin artırılıp artırılmayacağı merak konusu olmuşken FED kararının alına etkisi kamugundemi.com'da...

Gözler o toplantıda! FED faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından yarın yapılacak olan toplantı sonrası dünya ekonomisinde yine çeşitli değişiklikler yaşanacak. Geçtiğimiz toplantılarda ısrarcı bir tavırla faiz artırma işlemi yapan FED'in bu toplantıda da yine faiz artışına gitmesi bekleniyor. Uzmanlar tarafından 75 baz puanlık faiz artışı yaşanması beklenirken toplantıdan çıkacak sonuç ise merak konusu.

Altın yatırımcıları ve döviz yatırımcıları tarafından merakla beklenen toplantının yarın sonuçlanması ile birlikte dünya çapında pek çok ülkenin ekonomik koşullarında büyük ölçekli değişimler gözlenecek.

Gözler o toplantıda! FED faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

FED Toplantısı Sonrası Altın Fiyatları Ne Olur?

Son 20 yılın en yüksek faiz kararlarını alan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED'in bu toplantıda da benzer bir karar alması bekleniyor. Yine 75 baz puanlık bir artışın beklendiği toplantının sonucunun altın fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise merak konusu oldu. Peki; FED faiz kararı sonrasında altın fiyatları ne olur, düşer mi yoksa çıkar mı?

Geride bıraktığımız FED toplantılarında faiz kararları artış yönünde olmuş ve Amerikan Merkez Bankası faiz artırımı konusunda kararlı olduklarını dile getirmişti. Uzmanların ise bu toplantıdan da beklentisi FED'in 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi yönünde oldu.

Uzmanların öngörülerinin doğru çıkması durumunda, Amerika'nın faiz artışı kararı alması, altın fiyatlarına yükseliş şeklinde yansıyacak. Geçtiğimiz toplantılarda alınan faiz artışı kararı altın fiyatlarının artmasına sebep olmuş ve ONS altın Amerikan Doları karşısında büyük değer kazanmıştı.

Faizlerin artırılması kararı altın fiyatlarına ONS bazında yukarı ivme kazandırırken yatırımcıların ise dikkatli olmaları ve sakin hareket etmeleri uzmanlar tarafından öneriliyor.

Gözler o toplantıda! FED faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

FED Faiz Kararı Sonrası Alınır Mı?

Yarın FED tarafından açıklanacak olan ve uzmanlar tarafından faiz artışı ile sonuçlanması beklenen FED faiz kararının altın fiyatlarında yukarı yönlü ivme yaşatacak olması nedeniyle toplantıda alınan karar sonrasında altın almak, yatırımcılara daha yüksek maliyetlere ve daha az kazanca neden olabilir. Bu nedenle yatırımcıların karar öncesinde ya da kararın sonrasında altının seyrine göre alım yapmaları uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Bu haber metninde yer alan hiçbir ibare ya da söylem yatırım tavsiyesi değildir. Bu haberden yola çıkılarak yapılacak olan yatırımların sonuçlarından kamugundemi.com sorumlu değildir.