Görevden Alınan Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar Kimdir, Neden Görevden Alındı?

7 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile 10 ilin müftüsü değişti. Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar ise görevden alındı. Abdülcelil Çakar kimdir, neden görevden alındı? Haberimizde.

Görevden Alınan Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar Kimdir, Neden Görevden Alındı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 7 Haziran 2022 tarihli Atama Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre 10 ilin müftüsü değişti. Karar ile Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar da görevden alındı. Abdülcelil Çakar kimdir, neden görevden alındı, ne zamandır Bartın Müftüsü olarak görev yapıyordu araştırılmaya başlandı. İşte tüm detaylar...

Esenyurt İlçe Müftüsü olarak görev yapan Abdülcelil Çakar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019/147 sayılı kararname ile Bartın İl Müftüsü olarak atanmıştı. 11 Temmuz 2019'da göreve başlayan Çakar'ın kaldığı lojmanın su faturasının genel bütçeden ödendiği, lojman kirasının ödenmediği, yardım paralarının yerine ulaştırılmayıp müftülüğün giderlerine harcandığı, resmi araçların amacı dışında farklı yerlerde kullanıldığı iddia edildi.

İddiaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müfettiş gönderildi ve soruşturma başlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişleri, 6 Temmuz 2021 tarihinde müftü Abdülcelil Çakar hakkında inceleme başlattı. İncelemeler 3 ay 22 gün sürdü ve 28 Ekim 2021 tarihinde sona erdi. İddialar tek tek rapor edildi.

Görevden Alınan Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar Kimdir, Neden Görevden Alındı?

SU FATURALARININ MÜFTÜLÜK BÜTÇESİNDEN ÖDENDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Müfettişlerin yaptıkları inceleme neticesinde 2020 yılının nisan ayından beri lojmanda kalan Müftü Çakar'ın herhangi bir su faturası ödemesi yapmadığını tespit etti. Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesine ait hizmet aracının şehir içi ihtiyaçlar için kullanıldığı tespit etti. Çakar ise söz konusu araç ile Amasra ve İnkum'da bulunan camilere denetim için gittiğini söyledi. Yapılan incelemeler müftünün beyanlarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Müfettişler tarafından yapılan incelemede, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında istenilen belgelerin Müftü Çakar'ın bilgi ve talimatıyla gönderildiği, yürütülen soruşturmalarda usulsüzlük yapıldığı tespit edildi. İsnat edilen suçların dördünden kınama cezası verilmesi uygun görüldü.

ABDÜLCELİL ÇAKAR KİMDİR?

1960 Trabzon doğumlu olan Abdülcelil Çakar, Çaykara köyünde ilkokulu bitirdi. Trabzon İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Yöredeki hocalardan Arapça, Tefsir, Hadis ve Fıkıh dersleri okudu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Öğrencilik döneminde Samsun Tekkeköy Kurtuluş Mahallesi Camii İmam Hatipliği yaptı. Mezun olduktan sonra İstanbul Bakırköy Hacıveyis Turan Camii İmam Hatipliğine atandı ve 11 ay görevde kaldı.

Öğretmenlik yaptığı dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan Müftülük Vaizlik sınavını kazandı ve öğretmenlikten feragat etti. Antalya'da düzenlenen Müftülük-Vaizlik ihtisas kursunu başarı ile bitirdi ve İstanbul Silivri ilçe vaizi oldu.

1988- 1991 yılları arasında Silivri Vaizliği, 1991 - 1994 yılları arasında Silivri İlçe Müftülüğü, 1994 - 2004 yılları arasında Büyükçekmece İlçe Müftülüğü, 2004 - 2012 yılları arasında Karamürsel İlçe Müftülüğü, 2012 – 2018 yılları arasında da Trabzon ili Sürmene ilçe Müftülüğü görevlerinde bulundu.

Abdülcelil Çakar evli ve 3 çocuk babası.

SONRAKİ HABER