Gıda ürünlerinde ki fahiş fiyat artışları için harekete geçildi! Ürünler artık devlet tarafından stoklanacak!

Türkiye'de yeni yıl ile birlikte birçok ürün kaleminde ciddi fiyat artışları yaşanırken fahiş fiyat artışları için ise hükümet olaya el attı. Gıda ürünlerinde ki fahiş fiyat artışları için harekete geçildi! Ürünler artık devlet tarafından stoklanacak!

Gıda ürünlerinde ki fahiş fiyat artışları için harekete geçildi! Ürünler artık devlet tarafından stoklanacak!

Gıda ürünlerinde ki fahiş fiyat artışları için harekete geçildi! Ürünler artık devlet tarafından stoklanacak! Türkiye'de yeni yıl ile birlikte birçok ürün kaleminde ciddi fiyat artışları yaşanırken fahiş fiyat artışları için ise hükümet olaya el attı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ürünleri stoklayarak fiyat şişirenler adına yeni bir çalışma başlatıldı.

Buna göre birçok ürün kaleminde üreticilerden uygun fiyatlarla alınarak devlet tarafından stoklanması gündemde yer alıyor. Buna göre ürünler artık istenildiğinde piyasaya ürün süren stokçuların elinde değil devletin elinde bekleyecek.

Türkiye'de birçok üründe son yıllarda ciddi fiyat artışları yaşanıyor. Bunlardan birçoğu ayçiçek yağı, şeker, buğday, arpa, mısır, mercimek vb. gibi stratejik gıdalar olurken üreticilerden bu ürünler uygun fiyatlarla alınarak stok yapılacak. Yapılan bu işlem sayesinde piyasalarda üreticiyi zarar ettirme kısmına getiren fiyat kırılmasının da önüne geçlmiş olacak.

DEVLET ÜRÜNLERİ STOKLAYACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından birçok üründe yüksek stoklu ürün alımı yapılacak. Özel sektörün piyasanın dengesini bozmasını sağlayacak kadar stok yapılmasının da önüne geçilecek. Bu şekilde ürünler, istenildiğinde piyasaya uygun üren stokçuların değil devletin elinde beklemiş olacak.

Reyonlarda yer alan fiyatların yükselmesini durduracak. Fiyatların yükseldiği noktada birçok ürün piyasaya sürülürken gıda enflasyonunda önüne geçilecek.

İLK İŞLEM BUĞDAY İLE BAŞLADI

Yapılan bu düzenleme ile birlikte hükümet ilk etapta Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan buğday ve arpa üreticilerine buğday çin kg başına 1 TL ve arpa için ise kg başına 50 kuruş alım primi desteği ödeemeyi karara bağlamıştı.

Yapılan bu destek ile birlikte TMO'nun geçici alım merkezleri de dahil olmak üzere tüm bölgelerde yer alan alım randevuların tamamen dolduğu söylenildi. TMO depolarının ise tamamen dolacağı söyleniyor.