Genel Cerrahi, Göz, Dahiliye, Kardiyoloji, Ortapedi, Üroloji.. Hastane Muayene Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Devlet hastaneleri ile özel hastanelere sağlık sorunları nedeniyle başvuruda bulunan vatandaşlar ne kadar muayene ücreti ödeyecekler? Genel Cerrahi, Göz, Dahiliye, Kardiyoloji, Ortapedi, Üroloji.. diğer tüm alanlara ortalama muayene ücretleri.

Genel Cerrahi, Göz, Dahiliye, Kardiyoloji, Ortapedi, Üroloji.. Hastane Muayene Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Vatandaşlar hastanelerde muayene ücretlerini merak ediyorlar. Özellikle devlet hastaneleri dışında kalan özel hastanelerde uygulanan fiyat tarifeleri araştırılıyor. Peki özel hastanelerde fiyat tarifesi, devlet hastanelerinde sigortalı sigortasız vatandaşlar için alınan ödemeler ne kadar? İşte detaylar.

DEVLET HASTANELERİNDE SİGORTALI SİGORTASIZ MUAYENE ÜCRETLERİ

Sigortasız olan vatandaşlar devlet hastanelerinde muayene olmaları durumunda ne kadar ödeme yaparlar? Devlet hastanelerine sigortasız vatandaşların yapacakları ödemeler küçük farklılıklar gösterebilir. Ancak ortalama olarak vatandaşlardan talep edilen ücret 30 TL ile 50 TL arasında değişebilir. Muayene sonrası ise sağlık sorununa göre ek tahlil istenmesi durumunda ücret artabilir.

Ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyenler ise GSS prim ödemesi yapabilirler 2022 Temmuz zammından sonra ayda 195 TL olan GSS primini ödeyenler hem muayene hemde tahliler için ücret ödemezler.

Sigortalı olup devlet hastanelerinde muayene olacaklar ise e “muayene katılım payı” adı altında ücret ödemesi yaparlar. Bu kesinti sigortalı, emekli vediğer hak sahibi vatandaşların sağlık hizmetlerini kullanmaları durumunda kesilir. Ücret ise hastane tarafından değil reçeteli ilaç almak için eczaneye uğranıldığında, ilaç farkı ile birlikte tahsil edilir.

Yeşil kartlılar ise katılım payı ödemezler.

ÖZEL HASTANELERDE MUAYENE ÜCRETİ

Özel hastanelerde muayene olmak isteyenler için ödenecek rakamlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğine göre belirlenir. Ücretler kişinin sigortalı olması, özel sağlık sigortası bulunması gibi durumlara göre değişmektedir. Ayrıca ödemeler hastaneden hastaneye göre de değişmektedir.

Özel Hastanelerde Muayene için Ortalama Ücret Tarifesi

Genel Cerrahi Muayene Ücreti: 150 TL – 500 TL

Göz Hastalıkları Muayene Ücreti: 100 TL – 300 TL

Dahiliye Muayene Ücreti: 100 TL – 350 TL

Enfeksiyon Hastalıkları Muayene Ücreti: 100 TL – 250 TL

Kardiyoloji Muayene Ücreti: 150 TL – 400 TL

Ortopedi Muayene Ücreti: 150 TL – 400 TL

Kulak Burun Boğaz (KKB) Muayene Ücreti: 200 TL – 450 TL

Göğüs Hastalıkları Muayene Ücreti: 150 TL – 300 TL

Üroloji Muayene Ücreti: 150 TL – 450 TL

Nefroloji Muayene Ücreti: 350 TL – 600 TL

Dermatoloji Muayene Ücreti: 100 TL – 300 TL

Plastik Cerrahi Muayene Ücreti: 200 TL – 550 TL

Beyin Cerrahi Muayene Ücreti: 150 TL – 700 TL