Gece yarısı pompada fiyat tarifesi değişiyor! Sürücüler açıklama sektör içinden

Motorin litre fiyatlarına bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 50 kuruşluk bir indirim yapılmıştı. Bu indirimin hemen ardından ikinci indirim haberi geldi. 30 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere motorine bir indirim daha olacağı bildirildi.

Gece yarısı pompada fiyat tarifesi değişiyor! Sürücüler açıklama sektör içinden

Motorin litre fiyatları 29 Haziran Çarşamba günü değişmişti. Dolar kurunda yaşanan gerileme ve brent petrol kaynaklı fiyat düşmesi pompa fiyatlarına yansımıştı. Bu haberin hemen ardından bir açıklama daha geldi. Yine sektör kaynaklarından aktarılan bilgilere göre 29 Haziran'dan hemen sonraki gün pompa fiyatlarında bir indirim daha olacak. İşte detaylar.

MOTORİN LİTRE FİYATLARINA 30 HAZİRAN İNDİRİMİ

Dolar kuru geçtiğimiz hafta sonuna 17.45 TL bandından girmişti. Cuma günü akşamı ise dolar kurunda çok sert bir gerileme yaşandı. 16.40 TL seviyesini gören daha sonra 16.90 TL bandına çıkan dolar kuru haftanın ilk iki gününde de dalgalı seyrini sürdürdü. Geçtiğimiz haftaya göre düşük seviyede olan dolar kuru ise akaryakıt sektöründe indirime neden oldu.

TL karşısında değer kaybı yaşayan Dolar kurunun yanında ayrıca brent petrol fiyatlarının da 110 Dolar ile 115 Dolar arasında kalması fiyatların düşmesinde etkili oldu. 121 Dolar seviyelerinden gerileyen brent petrol fiyatları motorinde indirimlerin gelmesini sağladı.

Tüm bu gelişmelerden sonra...

Dolar kurunun Türk Lİrası karşısında yaşadığı gerileme ile birlikte düşük brent petrol fiyatları motorinde üst üste ikinci indirimin gelmesine neden oldu.

28 Haziran günü duyurulan haberde 29 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere brent petrol fiyatlarına 2.50 TL'lik indirim yapılacağı bildirilmişti. Bu indirim gelmesi ve fiyatların değişmesinin ardından ise ikinci indirim haberi bugün için oldu.

30 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak düzenleme kapsamında motorinin litresinde 0.84 TL'lik azalma olacak.

Litre Fiyatları

Motorin indirim öncesi İstanbul'da 27.50 TL'den satılıyor. İstanbul dışında Ankara'da ise sürücüler motorin için litre başına 27.59 TL ödeme yapılıyorlar. İzmir'de ise bir litre motorin 27.59 TL'den satılıyor.

BENZİNE İNDİRİM VAR MI?

Akaryakıt sektörü içinden gelen açıklamalarda dolar ve petrol bazlı indirimlerin sadece öotorin fiyatlarına olacağı kısa süre içerisinde benzin ve motorin için indirim beklenmediği ifade edildi.