Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mıdır? Şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Hamilelikte en çok merak edilen konulardan biri de gebelikte şeker yüklemesi oldu. Pek çok anne adayının oldukça zorlandığı bu durumun detayları ise merak konusu haline geldi. Peki gebelikte şeker yüklemesi nedir?

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mıdır? Şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Bazı hamileliklerde gerekli görüldüğü sürece anne adaylarına şeker yüklemsi yapılmaktadır. Bu şeker yüklemesinin yapılmasının ise belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler sonucunda yapılan şeker yüklemesi, hamileler için çoğu zaman endişe verici bir sürece neden olmaktadır. Durum bu şekilde olunca da pek çok anne adayı böyle bir durum ile karşılaştığı zaman araştırmaya başlamaktadır. Peki gebelikte şeker yüklemesi nedir, zararlı mıdır?

GEBELİKTE ŞEKER YÜKLEMESİ NEDİR?

Diyabet hastalığı pek çok kişinin hayat kalitesini son derece kötü yönde etkilemektedir. Hayat kalitesini son derece düşüren bu hastalık nedeniyle pek çok vatandaş hayatının kalanında bu duruma uygun bir şekilde yaşamaktadır. Hamilelikte ise tıpkı her hastalık gibi şeker hastalığı da son derece kötü etkilemektedir. Daha ciddi sonuçların ortaya çıkabildiği hamilelikte şeker hastalığı da daha fazla ciddiye alınmaktadır.

Hamilelikte herhangi bir şekilde değerlerde şeker hastalığı ile ilgili belirti görülmesi sonucunda hastalara şeker yükleme testi yapılmaktadır. Bu testin yapılması ile birlikte anne adaylarının şeker hastası olup olmadığı öğrenilmektedir. Peki şeker yükleme testi nedir?

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mıdır? Şeker yükleme testi nasıl yapılır?

ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

Vücudun şekere karşı tepkisini ölçmeye fayda sağlayan şeker yükleme testinde anne adaylarının şeker hastası olup olmadığı bu sayede anlaşılmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde uygulanabilen bu test, günün herhangi bir saatinde açlık, tokluk fark etmeksizin yapılabilmektedir. Testin yapılışı ise şu şekildedir;

50 gr. kadar glukoz su ile karıştırılarak anne adaylarına içirilir. 1 saat kadar gözetim altında olan anne adaylarının 1 saat sonunda kan şekerlerine bakılır. Bu çıkan sonuca göre ideal kan şekeri oranında ise diyabet tehşisi konulmazken, bir anormallik olması halinde hastalara diyabet teşhisi konulabilmektedir.

Şeker yükleme testi hamileler için son derece önemli olmasının yanı sıra hamilelik sürecinde böyle bir testin yapılmasının doğru olup olmadığı da pek çok vatandaş tarafından merak konusu olmuştur. Peki şeker yükleme testi zararlı mıdır?

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mıdır? Şeker yükleme testi nasıl yapılır?

ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZARARLI MIDIR?

Şeker hastalığının yanında şeker yükleme testinin hiçbir zararı bulunmamaktadır. Pek çok doktor testten korkarak test yaptırmamanın hiçbir mantığı olmadığı konusunda anne adaylarını uyarmıştır. Önemli olan bebeğin ve annenin sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatabilmesi olduğu için şeker yükleme testi risk bulunduğu zaman yaptırılması önerilmektedir.