Fiyatlar arttı talep azaldı! Fiyatların artmasının ardından satılık konutlar azaldı! Ev fiyatları düşecek mi?

Satılık ve kiralık ev fiyatlarının bu sene itibariyle artmaya başlaması ile birlikte ev alabilen kişilerin sayısı da azalmaya başladı. Son iki senenin en düşük sayıları gözlendi. İşte detaylar...

Fiyatlar arttı talep azaldı! Fiyatların artmasının ardından satılık konutlar azaldı! Ev fiyatları düşecek mi?

Özellikle bu sene gündemden düşmeyen ev fiyatları nedeniyle satılık ev alımları uzun süredir en az seviyeleri gördü. Bu sene satılık ve kiralık ev fiyatlarının artması ile birlikte pek çok vatandaş ev almakta ve kiralık bir evde oturmak için büyük bir çaba sarf etti. Fiyatların artmasının yanı sıra alım gücünün de düştüğü vatandaşlar kiralık ev bulmakta oldukça zorlandı.

Bu kadar zorlanmanın ardından satılık evlerin fiyatları da farklı değildi. 1+1 evlerin fiyatlarının 2 milyon TL'den başlıyor olması vatandaşları isyan noktasına getirdi. Sosyal medyada da konu ile ilgili sık sık paylaşımlarda bulunan vatandaşlar fiyatların alım gücüne göre daha normal seviyelerde olması gerektiği konusunda paylaşımlarda bulundular.

KİRALIK EV FİYATLARINDA YÜKSELİŞ!

Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde değil satılık ev, kiralık evler bile neredeyse imkansız fiyatlardan satışa çıktı. Kiralık evde oturmak isteyen vatandaşlar 1+1 evlerin fiyatlarının 4.500 TL'den başladığını ifade etti. Bu fiyatların önünün alınması gerektiğini dile getiren vatandaşlar ise ev satın alamadıkları gibi kiralık evde oturacak güçlerinin olmadığını dile getirdi.

İLAN SAYILARI ARTMAYA BAŞLADI!

Özellikle Haziran ayında ev kiraları ve satılık ev fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte ev alan kişilerin sayısının da aynı oranda azaldığı öğrenildi. Özellikle tatil dönemi gibi faktörlerin de etkisi ile birlikte konut satışlarının azaldığını dile getiren emlakçılar vatandaşların özellikle artan bu fiyatların zaman içinde azalacağını düşündüğü için konut almadıklarını dile getirdi. Peki konut fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Emlakçıların yaptığı açıklamaya göre alımların ertelenmesinin en büyük nedeni olarak fiyatların azalacağının düşünülmesi oldu. Bu açıklama ile birlikte ise pek çok kişi fiyatların düşüp düşmeyeceğini oldukça merak etti. Peki fiyatlar düşecek mi?

Yapıla açıklamalara göre yabancılara ev satımlarında istenilen vatandaşlık ücretinin artırılması ve kiralara da yüzde 25 sınırının gelmesi ile birlikte fiyatların da normal seviyelerde seyretmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER