Fırsatçılar Şimdi de Şekere Dadandı: Şeker Fiyatlarında Dudak Uçuklatan Artış! 50 Kg Şekerin Çuvalı Kaç TL Oldu?

Gıda arzını fırsata çevirenler şimdi de şekere dadandı. Şeker fiyatlarında vatandaşın ağzının tadını kaçıracak ciddi bir artış yaşandı. Şeker fiyatları neden arttı, şeker ne kadar oldu?

Fırsatçılar Şimdi de Şekere Dadandı: Şeker Fiyatlarında Dudak Uçuklatan Artış! 50 Kg Şekerin Çuvalı Kaç TL Oldu?

Ayçiçek yağında tedarik sıkıntısı iddialarının gündeme gelmesi ile fiyatlarda ciddi bir artış olmuştu. Stok sıkıntısı olmadığının açıklanmasının ardından ciddi bir indirim olmasa da fiyatlar az da olsa düştü. Şimdi aynı durum şekerde yaşanmaya başlandı. Stok sıkıntısı arttığı için şeker fiyatları da yükselişe geçti. Türkşeker tarafından 270 liraya satılan 50 kiloluk şekerin çuvalı, toptancılarda 700 liraya satılmaya başlandı. Türkşeker'e şeker talebi arttı fakat piyasaya satış yapılmıyor sadece marketlere şeker satışı yapılıyor.

2022'DE HEM ZAM HEM TEDARİK SIKINTISI BAŞ GÖSTERDİ
2022 yılında zamların ardı arkası kesilmedi. Yapılan zamların yanı sıra bir de stok sıkıntısı olan ürünler daha fazla fiyatlarla satılmaya başlandı. Şekerde de baş gösteren sıkıntı nedeniyle şekerin karaborsaya düşmesinden endişe ediliyor.

Fırsatçılar Şimdi de Şekere Dadandı: Şeker Fiyatlarında Dudak Uçuklatan Artış! 50 Kg Şekerin Çuvalı Kaç TL Oldu?

ŞEKER FİYATLARI NE KADAR OLDU?
Şeker üreten şirketler arasında %65 payı olan Türkşeker'in payı %35 oldu. Türkşeker tarafından piyasaya yeterli miktarda şeker sunulmuyor. Şekerin çuvalı Türkşeker tarafından 270 liraya satılmıyor ama piyasaya satış yapılmıyor. Sadece anlaşmalı oldukları marketlere satış yapıyorlar.

ŞEKER FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?
En önemli sebeplerden bir tanesi şeker fabrikalarının bazılarının özelleştirilmesi ve bundan kaynaklı da şeker fiyatlarında ikili bir yapı oluşması fiyatları artırıyor. Türkşeker bünyesinde bulunan 25 şeker fabrikasından 10 tanesi özelleştirildi. 2021 yılında şeker pancarı üretimi düştü. Özelleştirmelerin ardından Türkşeker'in payı da %35'e düştü. 2021 yılında kesme şeker 55 lira, toz şeker de 49 lira arttı.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GİMAT) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aydoğan, fiyat artışlarının önüne geçmek için uygulanabilecek tedbirlere değindi. Aydoğan açıklamasında: "Özel fabrikalar mutlaka düzene sokulmalı. Devlet bir fiyat daha açıklayabilir. Bunu yaparken özel fabrikaları da bu fiyatta buluşturmalı. Eğer kabul etmezler ise bazı tedbirler uygulanabilir. Fabrikalardaki maliyetlerin hesabı kontrol altına alınabilir. Bu şekilde de özel fabrikalarda düzen sağlanamazsa 'ithal şeker' devreye sokulabilir. " ifadelerini kullandı.