Fındık kg fiyatlarına dolar ayarı! İlk rakam geldi üreticinin cüzdanı dolacak

Fındık kg fiyatlarının ne kadar olacağına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı rakam merak edilirken ilk rakam geldi. Dolar bazlı hesaplanan fiyatlar için açıklanan o rakamlar.

Fındık kg fiyatlarına dolar ayarı! İlk rakam geldi üreticinin cüzdanı dolacak

Çok sayıda üreticinin merakla beklediği fındık fiyatlarına ilişkin Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça açıklamalarda bulundu. Hasat döneminin başlamasının ardından üreticilerin gözü kulağı fındık için açıklanacak rakamda olacak. İlan edilecek taban fiyat için beklentilerini açıklayan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça dolar bazlı hesabını paylaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAYACAĞI FINDIK KG FİYATLARI

Üreticiler fındık taban kg fiyatlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kendilerini sevindirecek bir haber vermelerini istemişlerdi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça açıklanacak rakamın dolar bazında, 3.5 Dolar seviyesinde olacağını tahmin ettiğini açıkldı. TL karşılığında yaklaşık 50 TL ile 60 TL arasında bir rakam beklediğini ifade eden Atakan Akça beklentisini şu ifadelerle dile getirdi. "Fiyat beklentimiz her zamanki gibi 3,5 doların karşılığı olan Türk lirasıdır. Bugünkü kura göre bu da 55-60 lira. Fındık yüzde 80’i ihraç edilen bir ürün ve satışı dolar üzerinden yapılıyor. Bu nedenle birim fiyatı dolar karşılığında bekliyoruz."

Altınordu Ziraat Odası Başkanı açıklamasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini hatırlatan Atakan Akça, "Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Fındığa yüzde 100’ün üzerinde bir artış verdik’ sözleriyle üreticiyi sevindireceğine inanıyorum." dedi.

Akça konuşmasını ise fındık türleri arasındaki fiyat farkına ilişkin değerlendirmeleri ile tamamladı. Bu kapsamda Giresun kalite ve levant kalite fındık arasında kg fiyat farkının çok fazla olmayacağını tahmin eden Akça bir önceki sene olduğu gibi 50 kuruşluk bir fark olacağını söyledi.