Ziraat Bankası Genç Çiftçi ve Kadın Çiftçi Kredi Destek Eğitimleri Başvuruları Başladı

Ziraat Bankası’nın kadın ve genç çiftçilere yönelik olarak 1.000.000 TL’ye kadar kredi desteği verdiği program hakkında bilgi edinin. Kimler başvurabilir, nasıl başvurulur, hangi tarımsal üretim faaliyetleri destekleniyor, kredi özellikleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu makalede...

Ziraat Bankası Genç Çiftçi ve Kadın Çiftçi Kredi Destek Eğitimleri Başvuruları Başladı

Ziraat Bankası, 2023 yılında tarım sektörüne yönelik olarak kadın ve genç çiftçilere 1.000.000 TL’ye kadar kredi desteği sağlayacak. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından verilen tarımsal kredi eğitim sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Kadın ve Genç Çiftçi Kredi Desteği Nedir?

T.C. Ziraat Bankası, tarım alanında faaliyet gösteren veya göstermek isteyen kadın ve genç çiftçilere özel bir kredi desteği sunuyor. Bu destek sayesinde, kadın ve genç çiftçiler, tarımsal üretim faaliyetlerini geliştirmek, modernize etmek ve verimliliği artırmak için gerekli olan makine, ekipman, arazi, hayvan, tohum, gübre, ilaç, sera gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Kredi desteğinden faydalanmak için kadın çiftçilerin 18 yaşını doldurmuş ve asgari 8 yıllık ilköğretim mezunu olması; genç çiftçilerin ise 18-41 yaş aralığında lise veya üstü eğitim almış olması gerekiyor. Ayrıca, kredi başvurusunu bizzat kendi adına yapacak olanlar, SGK’ya kayıtlı ücretli çalışan olmayanlar, kredi vadesi boyunca tarımsal faaliyetlerin yürütüleceği yerde ikamet edecek olanlar da bu destekten yararlanabilecek.

Tarımsal Kredi Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası’nın kadın ve genç çiftçi kredi desteğinden faydalanmak için bir diğer önemli şart da tarımsal kredi eğitim sertifikasına sahip olmaktır. Bu sertifika, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından verilmektedir.

Tarımsal kredi eğitimi, online olarak gerçekleştirilen bir programdır. Eğitim süresi 40 saat olup, katılımcılara tarım sektörüne ilişkin temel bilgiler, tarımsal üretim faaliyetleri, tarım politikaları, tarım sigortaları, tarım kredileri gibi konularda eğitim verilmektedir. Eğitimin sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara tarımsal kredi eğitim sertifikası verilmektedir.

Tarımsal kredi eğitimi başvuruları [tarimsalkrediegitimi.subu.edu.tr] adresinden yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Diploma veya öğrenci belgesi fotokopisi
İkametgah belgesi
2 adet vesikalık fotoğraf
Başvuru ücreti ise 250 TL’dir. Başvuru ücretinin ödenmesinin ardından katılımcılara eğitime ilişkin bilgiler e-posta yoluyla gönderilmektedir.

Hangi Tarımsal Üretim Faaliyetleri Destekleniyor?

Ziraat Bankası’nın kadın ve genç çiftçi kredi desteği kapsamında desteklenen tarımsal üretim faaliyetleri şunlardır:

Hayvansal Üretim FaaliyetleriBüyükbaş Süt Hayvancılığı
Küçükbaş Besi Hayvancılığı
Küçükbaş Hayvan (koyun/keçi) Yetiştiriciliği
Küçükbaş Hayvan Besiciliği
Arıcılık
Broiler Yetiştiriciliği (Et Tavukçuluğu)
Bitkisel Üretim FaaliyetleriSerada Sebze Yetiştiriciliği
Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği
Bu faaliyetlerden herhangi birini seçen kadın ve genç çiftçiler, Ziraat Bankası’na başvurarak kredi desteğinden faydalanabilirler.

Kredi Desteğinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası’nın kadın ve genç çiftçi kredi desteği, şu özelliklere sahiptir:

Kredi tutarı, kadın ve genç çiftçilerin seçtikleri tarımsal üretim faaliyetine göre değişmektedir. Kredi tutarı, en fazla 1.000.000 TL olup, bu tutarın %10’u özkaynak katkısı olarak kabul edilmektedir. Özkaynak katkısı, kredi başvurusu sırasında peşin olarak ödenmektedir.
Kredi faiz oranı, yıllık %10’dur. Kredi faiz oranı, kredi vadesi boyunca sabit kalmaktadır.
Kredi vadesi, 5 yıldır. Kredi vadesinin ilk yılı ödemesiz olup, geri kalan 4 yıl için eşit taksitler halinde ödeme yapılır.

Kredi başvurusu için Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesine gidilebilir. Kredi başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
Tarımsal kredi eğitim sertifikası aslı ve fotokopisi
İkametgah belgesi aslı ve fotokopisi
Gelir belgesi veya gelir beyannamesi aslı ve fotokopisi
Kefil veya ipotek gösterecek olanların nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
Kefil veya ipotek gösterecek olanların gelir belgesi veya gelir beyannamesi aslı ve fotokopisi

SONRAKİ HABER