Zeytinyağı fiyatları yüzde 100′ün üzerinde artış göstererek rekor seviyelere ulaştı

Bu makale, zeytinyağı fiyatlarının neden rekor seviyelere ulaştığını ve bunun yemeklik yağda hırsızlıkları nasıl artırdığını açıklıyor. Makale, USDA, Mintec ve Uluslararası Zeytin Konseyi gibi kaynaklardan alınan verileri kullanarak durumu analiz ediyor.

Zeytinyağı fiyatları yüzde 100′ün üzerinde artış göstererek rekor seviyelere ulaştı

Zeytinyağı, dünyanın en popüler ve sağlıklı bitkisel yağlarından biridir. Ancak son zamanlarda, zeytinyağı fiyatları, büyük üretici ülkelerdeki şiddetli kuraklıkların arzı kısması ve yemeklik yağda hırsızlıkları artırması nedeniyle yeni rekorlara yükseldi.

Kuraklık zeytinyağı üretimini vuruyor Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) yakın tarihli bir raporuna göre, küresel zeytinyağı fiyatları, Akdeniz’deki “aşırı kuru hava” nedeniyle Eylül ayında ton başına 8.900 dolara yükseldi. USDA, ağustos ayındaki ortalama fiyatın zaten bir önceki yıla göre %130 daha yüksek olduğunu ve “gevşeme belirtisi göstermediğini” söyledi.

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı olan İspanya, aylardır yoğun bir kuraklığın pençesinde. Devlet meteoroloji kurumu AEMET’e göre, ülke aynı zamanda ortalama yaz sıcaklığının normalden 1,3°C daha yüksek olduğu üçüncü en sıcak yazını kaydetti. Emtia piyasası istihbarat firması Mintec’in verilerine göre, İspanya’nın son sezondaki zeytinyağı üretimi yaklaşık 610.000 tona düştü; bu, normal 1,3 ila 1,5 milyon tona kıyasla %50′den fazla bir düşüş.

Mintec’in yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar analisti Kyle Holland, CNBC’ye verdiği demeçte, “Durumun karmaşıklığına ek olarak, kuraklık koşullarının hüküm sürdüğü İtalya ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer büyük Avrupa zeytinyağı üreten ülkelerdeki üretimin azalmasına ilişkin endişeler de var” dedi.

Küresel zeytin üretiminin %98′inden fazlasını oluşturan üyelerden oluşan hükümetlerarası bir kuruluş olan Uluslararası Zeytin Konseyi’ne göre Yunanistan ve İtalya, ikinci ve üçüncü büyük zeytinyağı üreticileridir.

Zeytinyağı hırsızları Mintec’in ölçütü, İspanya’nın Endülüs’teki zeytinyağı fiyatlarının Eylül ayında kilogram başına 8,45 €’ya (9,02 $) yükseldiğini gösterdi. Bu, şirketin 20 ila 30 yıllık verilerine dayanarak ”İspanyol zeytinyağı için şimdiye kadar kaydedilen en yüksek fiyatı” işaret ediyor ve bir önceki yıla göre %111′lik bir artışı temsil ediyor.

Bazen “sıvı altın” olarak adlandırılan şeyin artan fiyatları, bazılarının onu çalmasına yol açtı. Ağustos ayı sonlarında İspanya’nın petrol fabrikalarından birinden yaklaşık 50.000 litre sızma zeytinyağının çalındığı bildirildi. Bu, 420.000 €’dan fazla veya yaklaşık 450.000 $ değerinde zeytinyağı anlamına geliyor.

Bu olay tek başına değil. Geçen yıl da İspanya’da benzer hırsızlıklar yaşandı. Örneğin, Jaen eyaletindeki bir depodan 18.000 litre zeytinyağı çalındı. Hırsızlar, zeytinyağını tankerlere doldurmak için depoya girmek için bir delik açtılar.

Zeytinyağı hırsızlığı sadece İspanya’da değil, diğer ülkelerde de görülüyor. Yunanistan’da, polis geçen yıl 26 kişiyi zeytinyağı hırsızlığıyla suçladı. Hırsızlar, zeytin ağaçlarından meyveleri toplamak için özel makineler kullandılar ve daha sonra zeytinyağı üretmek için fabrikalara sattılar.

Zeytinyağı fiyatlarındaki artışın, tüketicilerin ve üreticilerin üzerinde baskı yarattığı açık. Ancak, zeytinyağı hırsızlığının önlenmesi için daha sıkı güvenlik önlemleri alınması gerekiyor.

SONRAKİ HABER