Zam yapılmasın çıkışı dikkat çekti! Türk İş'ten asgari ücret açıklaması yapıldı

Zam yapılmasın çıkışı dikkat çekti! Türk İş'ten asgari ücret açıklaması yapıldı
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin temmuz ayında asgari ücrete zam yapmama kararına destek verdi.

Atalay, öncelikle enflasyonun düşürülmesi gerektiğini ve ardından alım gücünün belirli bir seviyeye çekilmesini istedi. Son günlerde asgari ücrete ara zam yapılması konusu gündemdeydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam olmayacağına dair açıklamalarda bulundu. Meclis'te gazetecilere konuşan Işıkhan, asgari ücrete ilişkin alınan kararın devam edeceğini belirtti.

Bakan Işıkhan'ın Kapıyı Kapattığı Açıklama

Bakan Işıkhan, asgari ücretle ilgili alınan kararın devam edeceğini belirterek, "Başta nasıl bir karar alındıysa şu an öyle devam edecek. En düşük emekli aylığı 10 bin TL. Temmuz ayında enflasyonlar ve sözleşmelerden kaynaklanan farklar emekli aylığına yansıtılacak. Asgari ücretle ilgili herhangi bir toplantı, ara zam düşünmüyoruz." dedi.

TÜRK-İŞ'ten Açıklama ve Değerlendirme

Süreç devam ederken TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Bakan Işıkhan ve beraberindeki heyetin TÜRK-İŞ'i ziyaretinde, asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Atalay, Bakan Işıkhan'ın açıklamalarını anımsatarak, enflasyonun düşmesi gerektiğini ve toplumun alım gücünün belirli bir noktaya çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Atalay'ın Enflasyon ve Alım Gücüne İlişkin Mesajı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret açıklamasında enflasyonun düşürülmesi gerektiğini ve ardından alım gücünün belirli bir noktaya çekilmesi gerektiğini belirtti. Atalay, "Enflasyonu durdurmadan, tabiri caizse küpün altını kapatmadan küpün üzerine istediğiniz kadar suyu doldurun, kısacası parayı verin paranın bir hükmü kalmıyor. Bunun için biran evvel küpün altını kapatmak lazım, enflasyonu durdurmak lazım. Ondan sonra da toplumun alım gücünü belirli bir noktaya çekmek lazım." ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret ve Zam Süreci

Asgari ücret, en son ocak ayında 2024 yılı için net 17.002,12 TL ve brüt 20.002,50 TL olarak belirlendi. Ocak ayında, Orta Vadeli Program (OVP) doğrultusunda enflasyonda düşüş yaşanması beklendiğinden, asgari ücretin 2024 yılı için yılda bir kez zamlanmasının planlandığı belirtilmişti. Temmuz ayında ise memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarına zam alacak.