Yeni Zelanda Doları ABD Dolarının Güçlenmesi Nedeniyle Geriledi

Yeni Zelanda doları, ABD dolarının güçlenmesi ve Çin’in faiz oranlarını sabit tutması nedeniyle Salı günü geriledi. Yeni Zelanda’da hizmetler ve fabrika faaliyeti Ağustos’ta düştü. Trading Economics, Yeni Zelanda Doları’nın bu çeyrekte 0,58 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyor.

Yeni Zelanda Doları ABD Dolarının Güçlenmesi Nedeniyle Geriledi

Yeni Zelanda doları, önceki iki seansta güçlendikten sonra Salı günü 0,5912 dolara geriledi; ABD doları, Fed’in Çarşamba günkü faiz oranı kararı öncesinde altı ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyordu.

Yeni Zelanda dolarının değer kaybetmesinin bir nedeni de ana ticaret ortağı Çin’in geçen ay bir yıllık kredi faiz oranlarını 10 baz puan düşürerek rekor düşük seviye olan %3,45’e düşürmesinin ardından beklenmedik bir şekilde beş yıllık faiz oranlarını sabit tutmasıydı. Bu hamle, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) likiditeyi artırma çabalarını yavaşlattığına işaret ediyor.

Çin’in faiz oranlarını sabit tutması, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) bu hafta Eylül ayında temel borç verme faiz oranlarında sabitleme yapacağını açıklayacağı için tüccarları da tedirgindi. RBNZ, Ağustos ayında faiz oranını değiştirmeyerek %4,2’de bırakmıştı.

Yeni Zelanda’da Hizmetler ve Fabrika Faaliyeti Düştü

Yurt içinde Yeni Zelanda’da hem hizmetler hem de fabrika faaliyeti Ağustos’ta düşüş ivmesini sürdürdü; her biri yeni siparişlerdeki kötüleşmenin etkisiyle son 19 ay ve 24 ayın en sert düşüşlerini yaşadı. Hizmetler Sektörü Endeksi (PSI) Ağustos’ta 49,4’e gerileyerek Temmuz ayındaki 50,1 seviyesinden düştü. Fabrika Faaliyeti Endeksi (PMI) ise Ağustos’ta 48,4’e gerileyerek Temmuz ayındaki 48,8 seviyesinden düştü. Her iki endeks de 50 seviyesinin altında işaret ederek sektörlerde daralmaya işaret etti.

Yeni Zelanda Doları’nın Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Yeni Zelanda Doları’nın bu çeyreğin sonunda 0,58 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 0,54 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

SONRAKİ HABER