Yeni yılda ikinci el otomobil fiyatları yüzde 10 arttı! Artık araba sahibi olmak da hayal

Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde araba fiyatları gündemden düşmüyor. Vatandaş sıfır mı ikinci el araç mı daha uygun araştırması yaparken yeni yılda ikinci el otomobil fiyatları yüzde 10 artış haberi gündemde bomba etkisi yarattı. Araba fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeler devamında..

Yeni yılda ikinci el otomobil fiyatları yüzde 10 arttı! Artık araba sahibi olmak da hayal

Araba alacak kişiler piyasa araştırması yapmaya devam ediyor. Otomotiv sektöründe yaşan tedarik sorunu devam ediyorken artan taleplerin karşılanamaması sebebi ile fiyatlar yeni yılda ortalama olarak yüzde 10 yükseliş geldi. İşte tüm detaylar. 

Otomobil fiyatlarındaki son durum

Talebin arzı geçtiği şu günlerde ürün fiyatı belirleme süreci doğar. Otomotiv taleplerin artmasıyla birlikte sektöründe sıfır araç tedarik de zorlandı. Hal bu şekilde olunca da hayallerindeki aracı  satın almak isteyen vatandaşlar bayilerle iletişime kurdukları anda karşılaştığı manzara araç satışı olmadığı yahut randevu usulü olduğu araç geldiği zaman satın alabileceği gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu durum ise ikici ele yöneltti. İkinci el araçlara talep artması ile birlikte fiyatlarda bir hayli artış görüldü. Yeni yıla girdiğimiz ilk günlerinde ise ikinci el araçlarda hareketli bir dönem yaşandı. 2022 Kasım ayında ülkede faaliyet gösteren tüm otomotiv şirketleri yıl sonu bilançoda eksi bir tablo ile karşı karşıya kalmamak ve mali göstergenin altına düşmemek için çeşitli kampanyalara düzenledi. Hem araç satışları hem de beklentilerin üstü bir başarı yaşandı.

Fiyatlarda artış olacak

2023 yılında da  kampanyalarına devam eden otomotiv şirketlerine rağmen uzun süre beklemek istemeyen vatandaşlar  oto galericilerin yolunu tuttu. İkinci el araçlarda yaşanan  durgunluk yerini yoğun talep artışına bıraktı. Araç almak isteyen kişiler ikinci el otomobil fiyatlarına zam gelecek korkusu ile yoğun bir talep artışı olmasına neden oldu. Ayrıca İnternet siteleride yer alan ilanlar ile ikinci el görünümlü sıfır araçların sayısında bir fazlasıyla artı. Bayilerde olmayan sıfır araçlar ilanlar ile olması gereken fiyatının 150-250 bin TL üzeri satışa sunuldu. 1001 kilometre ve üstü araç listesi bir hayli kabarık. Fiyatlarda fazlası ile artış var.

SONRAKİ HABER