Yeni ekonomi politikalarıyla Türkiye, Dünya piyasalarında yatırım radarına alınıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son açıklamalar ile dünya çapında tüm yatırımcıların Türkiye’yi listesine aldığı bilgisini paylaştı. Yayımlanan bu habere göre seçim sonrasında uygulanan yeni ekonomi politikaları meyvelerini veriyor mu?

Yeni ekonomi politikalarıyla Türkiye, Dünya piyasalarında yatırım radarına alınıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek seçim sonrasında görevine verilirken uygulamaya başladığı yeni ekonomik politikalarla enflasyonu düşürme çabalarının yanı sıra Türkiye’nin dünya piyasasında daha iyi bir konuma gelmesinin de amaçlandığını belirtmişti. Atılan yeni ekonomik politika maddeleri meyvelerini vermeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son açıklamaları ile önde gelen tüm ekonomilerin Türkiye'yi yatırım için radarına aldığını belirtti. İşte Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamalarının tüm detayları…

Yeni ekonomi politikasındaki rasyonel adımlar yatırımları hızlandırdı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son açıklamalar ile Türkiye ekonomisine dair oldukça umut verici ifadeler kullandı. Uluslararası derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch'ten gelen açıklamalar bununla beraber Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primindeki (CDS) yaşanan gerileme uluslararası piyasalarda Türkiye için ayrı bir güvenin oluştuğunun kanıtı olarak açıklamalarda sunulurken oldukça da dikkat çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, son açıklamaları ile Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak tasdikledi. Yine Türkiye’nin not görünümünü 2 yıl sonra "negatif"ten "durağan"a çevirdiği görüldü.

Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moddy’s ise; Türkiye için büyüme oranlarındaki tahminlerini değiştirdi. Açıklananlara göre Moddy’s büyüme tahminini yüzde 2,6'dan yüzde 4,2'ye ve gelecek yıl için yüzde 2'den yüzde 3'e yükselttiğini belirtti.

Dünyada Türkiye ile rekabet edecek fazla ülke olamayacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamalarında "Kalıcı refah, yüksek büyüme, yüksek istihdam, ilave dış kaynak için olmazsa olmaz fiyat istikrarı. Fiyat istikrarını sağlamak için gerçekçi hedefler ortaya koyduk. Kaynakları tüketimden ihracata ve yatırıma yönlendireceğiz. Rekabet gücünü kazanmak için finansmana erişim uygun koşullarda olmalı. Enflasyonu kalıcı şekilde tek haneye düşürebilirsek firmalarımız makul maliyetlerle dünyadan 5-10 yıl vadeli kaynaklara erişecek. O zaman dünyada Türkiye ile rekabet edecek fazla ülke olamayacak." İfadeleri ile yapılan çalışmalardaki odak noktalarına değindi. Özellikle fiyat istikrarına odaklanarak enflasyonun kalıcı şekilde düşürülmesinin gerçekleşmesi ile Türkiye’nin büyümesi ile rekabet edecek çok bir ülkenin kalmayacağını da belirtti.

SONRAKİ HABER