Yeni dönem başlıyor! Simit artık 4 çeşide ayrılacak! İşte çeşitlere ayrılan simitler ve fiyatları

Türkiye'de milyonların her gün tükettiği unlu mamuller arasında yer alan simitler için yeni döneme resmen göz kırpıldı. Buna göre ise simit ürünleri dört çeşide ayrılarak satılacak. Yeni dönem başlıyor! Simit artık 4 çeşide ayrılacak! İşte çeşitlere ayrılan simitler ve fiyatları

Yeni dönem başlıyor! Simit artık 4 çeşide ayrılacak! İşte çeşitlere ayrılan simitler ve fiyatları

Yeni dönem başlıyor! Simit artık 4 çeşide ayrılacak! İşte çeşitlere ayrılan simitler ve fiyatları - Türkiye'de milyonların her gün tükettiği unlu mamuller arasında yer alan simitler için yeni döneme resmen göz kırpıldı. Buna göre ise simit ürünleri dört çeşide ayrılarak satılacak. 

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan yeni tasarıya göre simit standartı, meslek örgütlerine resmen gönderildi. Bu doğrultuda ise Simit standart taslağı için Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TSE’nin yanı sıra, Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı’dan da görüş alındı. Standartın hazırlanmasında, “milli ihtiyaç ve imkanlar ön planda olmak üzere, milletlerarası standardlar ve ekonomik ilişkiler bulunan yabancı ülkelerdeki esasların Türkiye şartları ile bağdaştırılmasına” çalışıldığı belirtildi.

4 ÇEŞİTLİ SİMİT

Bu sabah erken saatlerde gündeme düşen gelişmelere göre, taslak standarda göre simitler; sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olarak dört gruba ayrılacak. Çeşni olarak ise simit hamurları üzerinde susam tohumu, çöreotu, ay çekirdeği, chia tohumu, tahıl miksi gibi malzemelerin bir veya birkaçının karışımının konulabileceği belirtilen taslakta, simidin iç malzemeleri olarak da peynir, zeytin, sucuk, sosis, salam, çikolata vb. malzemeler sıralandı.

SİMİT FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Unlu mamul firmalarına gönderilen bu taslak sonrasında ise yeni fiyatların birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Normal sokak simit fiyatı ise şehirden şehire farklılık gösterirken fiyat aralığı 4 TL ila 6 TL arasında değişiyor.

SONRAKİ HABER