Yarınki indirim sonrası benzin ve motorine dev zam geleceği açıklandı!

Şu anda 83,28 dolar olan petrol, G7 tavan fiyat koalisyonu tarafından 100 dolarak belirlendi. Yarınki indirim kararı sonrası petrol fiyatlarında ki artış nedeniyle benzin ve motorine dev zamların geleceği açıklandı.

Yarınki indirim sonrası benzin ve motorine dev zam geleceği açıklandı!

Benzin ve motorin fiyatları için 8 Şubat Çarşamba gününden itibaren indirim kararı almıştı. İndirim deprem bölgesi için bir gün öne çekildi. 7 Şubat 2023 Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere deprem mağdurlarının bulunduğu şehirlerde benzinin litre fiyatı 1,37 TL, motorin ise, 1,15 TL indirildi.

Petrol fiyatları bu haftanın başında Rus petrol ürünlerine uygulanan ambargo ve Türkiye'de bir petrol terminalini devre dışı bırakan deprem nedeniyle yükseldi.

G7 tavan fiyat koalisyonu, yüksek değerli ürünler (dizel, benzin, jet) için maksimum fiyatı varil başına 100 dolar ve düşük değerli ürünler (fuel oil, nafta ve atık yağlar) için maksimum fiyatı 45 dolar olarak belirleyerek, ürün fiyatı tavanları üzerinde anlaştı.

Deprem Ceyhan Yüklemelerini Durdurdu

Türkiye ve Suriye'yi sallayan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan bir dizi güçlü deprem, limana petrol besleyen boru hatları hasar görmemiş gibi görünse de, Azeri ve Irak ham petrollerinin yükleme yeri olan Ceyhan petrol terminalini devre dışı bıraktı. 

Şu anda 83,28 dolar olan Brent petrol fiyatlarında ki bu denli artışlarla önümüzdeki günlerde benzin ve motorin fiyatlarına dev zam geleceği açıklandı ki, sektör kaynakları petrol fiyatlarının 100 dolara kadar çıkması ile benzin ve motorin fiyatlarına yüzde 20 zam gelebileceği öngördüğünü açıkladı.

Diğer taraftan Irak'ta Pragmatik Olmaya Tam Dönüş. Global olarak en büyük enerji anlaşmalarından biri olan TotalEnergies'in (NYSE:TTE) Irak enerji altyapısını iyileştirmek için yaptığı 27 milyar dolarlık anlaşma, CEO Pouyanne ile Irak Başbakanı al-Sudani arasında geçen hafta çok soğuk bir toplantının ardından neredeyse çöktü ancak Fransız şirketin personeli görevde kaldı.

SONRAKİ HABER