Vergi uzmanından şok açıklamalar! Yerel seçimlerden sonra maaş artışlarında sınırlamalar gelecek!

Ünlü vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl yaptığı son açıklamalarda Türkiye ekonomisini değerlendirirken Yerel seçimlerden sonra gerçekleşecek senaryolara tahminler yaptı. Yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken vergi uzmanı neler dedi?

Vergi uzmanından şok açıklamalar! Yerel seçimlerden sonra maaş artışlarında sınırlamalar gelecek!

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl yaptığı son açıklamalarda oldukça dikkat çekti. Türkiye ekonomisindeki değerlendirmeleri ile beraber yerel seçimlerden sonra yaşanacak senaryolara da örnekler verirken vatandaşlara kötü haberleri verdi. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl yerel seçimlerden sonra vergi ücretlerinin artacağını ve bu konudaki mali tedbirlerin ilk olarak maaş artışlarındaki sınırlamalar olacağına dikkat çekti. İşte tüm detaylar…

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl açıklamalarında…

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl yaptığı son açıklamalarda yerel seçimler sonrasında vergi ücretlerinin artacağını belirterek "Canımız fena yanacak, zamları iliklerimize kadar hissedeceğiz. En büyük mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının artışındaki sınırlamalar karşımıza çıkacak" ifadelerini kullandı. Bu kapsamda vatandaşların oldukça canını yakacağını belirtti.

Açıklamaların devamında ise cari açığında büyük olduğunu belirterek bu duruma karşı da;

"Orta Vadeli Program'a (OVP) göre önümüzdeki dört yılda toplanması hedeflenen vergi 32.5 trilyon lira, hedeflenen bütçe açığı 7.9 trilyon lira, ödenmesi hedeflenen faiz gideri ise 6 trilyon lira. Bizler daha çok vergi ödeyeceğiz, onlar daha çok harcama yapacaklar ama kime, nasıl, hangi ölçülerle" Bingöl, şöyle devam etti: "Çünkü OVP'ye göre bu yıl sonundaki bütçe açığı yaklaşık 1.6 trilyon lira olarak öngörülüyor. Bu kadar büyük açık rakam; vergi artışlarının devam edeceğinin en güçlü sinyali." İfadelerini kullanarak durumun nasıl seyredeceği tahminlerini açıkladı.

En iyi senaryo %55 zam!

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl yaptığı açıklamalarında zam senaryosunu da çizdi;

"Bu da 2024'te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55'in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023'ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024'e sürüklemek sonucunu da doğuracak. Örneğin 2022'de üç yıl ve üzeri bir pasaport harcı 1.478,30 TL idi, 2023'te 4.943,50 TL'ye çıktı." 

SONRAKİ HABER