Vergi, Harç ve Cezalara yüzde 55 Zam Geliyor

2024 yılında vergi, harç ve cezalara %55 zam gelecek. Bu zamların nedenleri, sonuçları ve vatandaşın durumu haberimizde.

Vergi, Harç ve Cezalara yüzde 55 Zam Geliyor

2024 yılında vergi, harç ve cezalara %55 zam geleceği ortaya çıktı. Bu zamların nedenleri, sonuçları ve vatandaşın durumu haberimizde.

Zamların Nedeni: Enflasyon

Vergi, harç ve cezalara yapılacak olan zamların temel nedeni enflasyon. Eylül ve ekim ayı enflasyonu sıfırda hiç çıksa en iyi ihtimalle vergiler, harçlar ve cezalar %55 artacak. Bu oran, 2021 yılında uygulanan yeniden değerleme oranının yaklaşık iki katı.

Yeniden değerleme oranı, vergi kanunlarına göre her yıl maliye bakanlığı tarafından belirlenen ve vergi, harç ve cezalarda uygulanan artış oranını ifade ediyor. Bu oran, bir önceki yılın 12 aylık ortalama enflasyonuna göre hesaplanıyor.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 yılı için enflasyon tahminlerini açıkladı. Yılmaz, “Ortalama bir hesabımız var. %33 olarak ve bu da gerçekleştirilebilir bir rakam diye düşünüyorum” dedi. Ancak vergi uzmanı Ozan Bingöl, bu rakamın gerçekçi olmadığını söyledi.

Bingöl, “Enflasyonda bir yükseliş var. Bir süre sonra bu geçici yükseliş yerini düşüşe bırakacaktır. Bu sene sonuna doğru, gelecek senenin başlarında bu aylık bazdaki gelişmeleri göreceğiz” dedi.

Zamların Sonucu: Hayat Pahalılığı

Vergi, harç ve cezalara yapılacak olan zamların sonucu ise hayat pahalılığı olacak. Özellikle sabit gelirli ve ücretliler bu zamlardan olumsuz etkilenecek. Bingöl, “Zamanında ve doğru uygulanmayan mali disiplin politikalarının en büyük maliyetini sıkı tasarruf, düşük ücret ve emek üzerinde artan vergi yüküyle yine sabit gelirli ve ücretliler çekmektedir, çekecektir” dedi.

Bingöl, yerel seçimden sonra daha ağır bir tablo ile karşılaşılacağını da belirtti. Bingöl, “Özellikle yerel seçim sonrasına işaret etti. O tarihe kadar dolaylı vergiler bütün devrede olacaktır. Seçimden sonraysa sıkı maliye politikalarını da devreye gireceğini dile getirdi” dedi.

Vergi yükü altında ezilen vatandaşın bu yılın ilk 8 ayında sadece akaryakıt için ödediği vergi rakamına da dikkat çekti. Bingöl, “Eylül 2021 ile arasında 1 litre akaryakıt içerisinde ödediğimiz vergi 7 kat artmıştır. 2023 yılının yaklaşık ÖTV ve KDV olmak üzere 110 milyar liranın üzerinde para tahsil edilmiştir” dedi.

Zamların Örnekleri: Pasaport, Trafik Cezası

Vergi, harç ve cezalara yapılacak olan zamların örnekleri ise pasaport, trafik cezası gibi kalemler. 2022 Aralık’ta 1478 lira olan 3 yıl üzeri bir pasaport harcı, 2024 Ocak ayında en iyimser tahminle 7.650 lira olacak. Sadece 13 aylık artış oranı %417’dir.

Sadece hac ve vergiler değil, trafik cezaları da artacak. Bugün en düşük radar hız cezası 951 lira olan radar hız cezası, eylül ekim enflasyonu 0 dahi olsa önümüzdeki yıl en iyimser tahminle 1500 lira civarında olacaktır.

Vergi ve harçlar için gözler hem yılın son ayları hem de gelecek yılın enflasyon rakamlarında. Ama Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’da o soruya tam cevap veremedi. Yılmaz, “Seneye bu vakitler kaç dolar mesela? Enflasyon şimdi onu tam bu vakitleri söyleyemem ama…” dedi.

SONRAKİ HABER