Ve sonunda beklenen ödemeler başladı! 4.336 TL paralar yatırıldı: ATM'den veya PTT'den paranızı alın

Ülkemizde yaşayan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandığı belirtilerek ödemelerin başladığı bildirildi. Hak sahipleri paralarını ATM'den veya PTT'den alabilecek.

Ve sonunda beklenen ödemeler başladı! 4.336 TL paralar yatırıldı

Ülkemizde yaşayan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandığı belirtilerek yaşlı yakını olanlar için 15 Ocak tarihinden itibaren ödemelerin başladı hesaplara 4.336 TL para yatırıldığı ifade edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödemelerin başladı ve yaşlılık aylığı olarak verilen ödemenin miktarı da bu ay zamlandığı ifade edildi.

Aile Bakanı Derya Yanık önemli bir açıklama yaptı. Bakan Yanık açıklamalarında Ocak ayı memur zammı için yapılan düzenlemeden sonra yüzde 40 – 69 arası engelli aylığına yüzde 70 ve üzeri engelli aylığına zam geldiğini belirtti ve ödemelerin miktarının 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye yükseltildiğini paylaştı.

ÖDEME ŞARTLARI 

Bu destek ödemesinden yararlanmak isteyenlerin bazı şartlara haiz olması gerekiyor. Bu şartlar ise şöyle aktarıldı:

Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler.

Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilme vb.

Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar(Bugünkü asgari ücrete göre 467 TL)

KİMLERE ÖDEME YAPILIR? 

Bu destek ödemelerinin kimlere verileceği de paylaşıldı. Bu durumda Üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlayan kişilere ödeme yapılacağı ifade edildi.

SONRAKİ HABER