Ve o beklenen haber geldi! Asgari ücret 9.144 TL oldu: 638 liralık fark ödenecek

EYT üzerinden milyonlarca kişinin emekli olacağı bildirildi. Kimi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kimi de e-Devlet aracılığı ile işlemlerini başlatırken, bir kısım hak sahibi ise çalışmaya devam etme kararı aldığı fiade edildi. Çalışmaya devam edecek olanların asgari ücreti ise 9.144 lira oluyor.

Ve o beklenen haber geldi! Asgari ücret 9.144 TL oldu: 638 liralık fark ödenecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası 3 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilerek 8 Eylül 1999 tarihinden önce yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan yasa ile SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında bulunanlar, için başvuru süreci devam ettiği ifade edildi. EYT yasasında emekli olup da aynı iş yerinde çalışmak isteyenlerle emekli olup başka işte çalışmak isteyenlere yönelik önemli bir madde de yer aldığı ifade edildi.

HÜKÜM KARARA BAĞLANDI 

EYT kapsamında emekli olanların 30 gün içinde aynı iş yerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında sosyal güvenlik destek primi indirimi hakkından yararlanması hükme bağlandığı belirtilerek bu süreye geçirip aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlere indirim uygulanmayacağı ifade edildi. Bu sürenin ilk başlarda 10 gün olarak açıklandığı bildirildi. Ayrıca, emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya başlayanlardan başka iş yerine geçenler de bu indirimden ikinci kez yararlanamayacağı duyurularak 30 günlük süre içinde aynı iş yerinde çalışan başka iş yerine geçerse indirim söz konusu olmayacağı vurgulandı.

ERDURSUN AÇIKLADI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, ise asgari ücretle çalışan EYT'li hakkında açıklamalarda bulundu. Erdursun asgari ücretle çalışan EYT’linin emekli olduktan sonra alacağı maaşı ve maaşında yapılacak kesintiyi belirtti ve öreneğin asgari ücretli işçiden yüzde 15 oranında sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi kesildiği paylaşıldı.

Böylece 10 bin 8 lira olan brüt ücretten 1.501 lira 20 kuruş prim kesintisi yapıldıktan sonra işçiye net 8.506,80 lira ödendiği belirtilerek işçi emekli olup aynı brüt ücretle çalışmaya devam ettiğinde yüzde 15 yerine yüzde 7.5 sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesintisi yapılacağı ifade edildi. Buna göre aylık prim kesintisi bin 501 lira 20 kuruştan 750,60 liraya düşeceği bu tutardan da 112,59 lira gelir vergisi kesileceği duyuruldu.

9.144 LİRA MAAŞ ALACAK 

Bu kapsamda işçinin eline 9.144,81 lira net ücret geçeceği belirtildi ve brüt 10.008 lira asgari ücretle çalışanın net ücreti emeklilik öncesi 8.506 lira iken, emeklilik sonrası 9.144 lira olacak. İşçinin net ücreti 638,1 lira artacağı ifade edildi.

SONRAKİ HABER