Vatandaşa büyük darbe geliyor! Zeytinyağı fiyat tahminleri resmen arşa çıktı: Dev zam yolda

Kuraklık nedeniyle zeytinyağı üretiminde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Zeytin ağaçları, yeterli nem ve su alamadıkları için verimlerini kaybediyor. Üreticileri isyana sürükleyen bu durum zeytin ve zeytinyağı fiyatlarında dev bir zammı tetikliyor.

Vatandaşa büyük darbe geliyor! Zeytinyağı fiyat tahminleri resmen arşa çıktı
Zeytin ve zeytinyağında fiyat artışı bekleniyor

Bu sezon Türkiye'de yaşanan kuraklık, zeytin ağaçlarını olumsuz etkiledi. Mevcut durumun, dünya genelinde zeytinyağı üreten ülkeleri, özellikle İtalya ve İspanya'yı, sarsacağı gözler önüne serildi. Zeytinyağı üretiminin azalması, zeytinyağı fiyatlarının yükselmesine neden olacak.

Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Manisa, kuraklığın etkisi altında kaldı. Zeytin ağaçları verim vermediği için üreticiler tarafından, sadece kendi ihtiyaçları kadar zeytin toplayabilecekleri bilgisi verildi.

"BU KOŞULLARDA BAHÇELERE İŞÇİ GÖNDERİLMEZ"

Manisa Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, konuyla ilgili şunları söyledi: "Şu anda bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz iklim koşullarından dolayı zeytin üretimimiz büyük ölçüde etkilendi. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki yoğun yağışlar, zeytin çiçeklerini olumsuz etkiledi. İnsanlar zeytin bahçelerine gitmekten korkuyorlar. Masrafları minimize ettik. Şu anda ilaçlama, gübreleme gibi işlemler yapılmıyor çünkü elimizde sadece kendi ihtiyacımız kadar zeytin var. İnsanlar zeytin bahçelerine gidip sadece kendi ihtiyaçları kadarını toplayacaklar. 10 yıl öncesine kadar sadece kişisel kullanım için topluyorduk. Ancak son yıllarda zeytinin ticaretine dönüşmesiyle işçi istihdamı da arttı. Ancak bu koşullarda zeytin bahçelerine işçi gönderilmesini beklemiyorum."

"STOK OLMADIĞI İÇİN FİYATLAR YÜKSELECEK"

Okur konuşmasını, "Bu durum hem iç hem de dış piyasayı etkileyecek. Dış piyasada zaten zeytinyağı ihracatı yasağı bulunuyor. Bu nedenle insanlar iç piyasada zeytinyağını tüketmeye çalışacaklar. Zeytincilerin de kendi ihtiyaçları var. Bu yıl zeytinyağı üretimi olmayabilir. Eskiden topladığımız tüm ürünü fabrikalara götürüyorduk. Şimdi sadece kendi ihtiyacımızdan sonra kalan artık zeytinleri işlemeye götüreceğiz. Bu iç piyasayı olumsuz etkileyecek ve zeytin stokları olmadığı için fiyatlar yükselecek. Umuyoruz ki zeytin üretimimiz artar ve zeytinyağı fiyatları düşer. Ancak şu an için iklim koşullarının zeytin ve zeytinyağı sektöründe olumsuz etkilere neden olduğunu söyleyebilirim." cümleleriyle sürdürdü.

Avrupa'da da İspanya ve İtalya'da yaşanan kuraklığın zeytinyağı fiyatlarını etkilediği bilgilerine değinen Okur, Türkiye'de zeytinyağının şu anda 200-250 TL civarında satıldığını ve mevsim ilerledikçe fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ettiklerini dile getirerek ürün miktarlarının sınırlı olduğunu belirtti.

SONRAKİ HABER