Vatandaş o tarihe dikkat etsin: Resmen duyuruldu! Dolar kuru 40 TL olacak

Dolar kurundaki dalgalanmalar ekonomideki kırılganlığı artırırken, kurun rekordan rekora koştuğu bir dönemde Remzi Özdemir çok önemli bir açıklama yaparak doların 40 lira olabileceğini belirtti.

Vatandaş o tarihe dikkat etsin: Resmen duyuruldu! Dolar kuru 40 TL olacak

Dolar kurundaki dalgalanmalar ekonomideki kırılganlığı artırırken, kurun rekordan rekora koştuğu bir dönemde ünlü ekonomist Remzi Özdemir'den önemli bir açıklama geldi. Merkez Bankası'nın uyguladığı parasal sıkılaşma politikasına rağmen doların baskılanamadığını söyleyen Özdemir, dolar kuruyla ilgili yeni öngörülerini paylaştı.

YIL SONU 30 LİRA 

Özdemir, önceki başarılı dolar kuru tahminleriyle tanınan bir ekonomist olarak, özel bir televizyon kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Dolarda kontrollü bir yükseliş var ancak bu yükseliş enflasyonun altında. Bu doların gerçek değeri değil. Merkez Bankası kaynaklarından aldığım bilgilere göre yıl sonuna kadar 30 lira ve birkaç kuruş altında kapatma olasılığı çok yüksek" dedi.

40 TL SÜRPRİZ OLMAZ

Dolar kuru tahmini konusunda detay veren Özdemir, "Dolarda kontrollü bir yükseliş var ancak bu yükseliş enflasyonun altında. ABD’deki ve ülkemizdeki enflasyonu karşılaştığımızda 1 doların 40 TL olması gerekiyor. Ancak bu teknik olarak mümkün değil. Buna ne Merkez Bankası ne de iktidar izin verir. Ellerinde son derece tedbir uygulamaları var. Bu nedenle kimse o aşamayı şu an beklemesin" şeklinde konuşarak Merkez Bankası'nın müdahalelerine vurgu yaptı.

Özdemir, coğrafyamızdaki gelişmelerin de dolar kuru üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, 40 TL rakamının sürpriz olmayacağını ifade etti.

SONRAKİ HABER